Общо заболелите от коронавируса у нас вече са 20833. В момента 837 души са в лечебни заведения, а 44 от тях са в интензивни отделения. Това каза здравният министър Костадин Ангелов на брифинг на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.
„Общо починалите са 825. За последното денонощие са 12“. Към края на септември е запълнен 10,5% от капацитета на леглата за пациенти в неусложнено състояние и 3% от леглата на пациентите, нуждаещи се от интензивно лечение, допълни той.
„Един от най-големите потенциални рискове пред здравната ни система остава недостатъчният брой на медиците, тяхната умора от началото на епидемията. Нараства делът на заразените медицински специалисти“. В интензивни отделения са настанени един лекар и една медицинска сестра.
"В детски градини, с положителен PCR тест са 32 деца. Заразените ученици в училищата cа 117. Болните учители в детските градини са 14, а в училищата са 72!", каза още министър Ангелов.
Главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб доц. Ангел Кунчев коментира ситуацията."Сега сме на около 840 души в болниците. Ситуацията не е лоша, но тенденцията е за постепенно повишаване. Няма начин при една започваща вълна в Европа ние да кажем, че отпадат ограниченията", посочи той.
След сравнително спокоен септември в Европа има вълна от повишаване на заболеваемостта. От миналата седмица България също бележи ръст. "Нашият ръст седмично е плюс 57%. Има няколко страни, които са с по-висок“, заяви Кунчев.
„България е на 25-о място по заболеваемост в Европа и на 8-о място по смъртност. Смъртността постепенно спада и вече сме задминати от голяма група страни. Малта е с най-висока смъртност“, посочи той.

Националния съвет за тристранно сътрудничество ще разгледа четири законопроекта за промени в Кодекса на труда. Три от предложенията са внесени от ПП-ДБ. Първото е за отпадане на почивните понеделници, ако официалните празници съвпадат със събота или неделя. Другото им предложение е 15 дни отпуска, която се полага на бащата след раждане на дете да..
Днес ще е облачно и дъждовно. В отделни райони от Югоизточна и Източна България около и след обяд валежите ще са временно интензивни и значителни по количество. До вечерта валежите ще намалеят и постепенно ще спират, облачността бързо ще се разкъса. Ще духа умерен, в Дунавската равнина временно силен вятър от запад-северозапад. Максималните..
Разград На 27.10.2025 г., от 9:00 ч. до 16:30 ч. , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Лозница, СТП 14 "Хлебозавод Лозница", улици: "Гоце Делчев", "Еделвайс", "Здравец", "Пенчо Кубадински" от 49 до 53. На 27.10.2025 г., от 9:00 ч. до 16:30 ч. ,..
В понеделник, 27 октомври, облачността ще е значителна, с повсеместни валежи от дъжд, които около и след обяд ще са временно интензивни, на места със значителни сумарни количества. До края на деня валежите ще намалеят и постепенно ще спират, а облачността бързо ще се разкъса. Вятърът ще се обърне от запад-северозапад и ще се усили до умерен на места..
Ръст в цените на основни хранителни продукти отчита тази седмица Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Най-голямо поскъпване има при краставиците с до 26%, тиквичките близо 22 на сто и картофите с 10%. Доматите, чушките и млякото също са с повишени цени. Сред плодовете, дините и гроздето поскъпват, докато ябълките, лимоните и..
Православната църква почита днес Свети Димитър Солунски, покровител на зимата, храбростта и справедливостта. В народния календар Димитровден бележи края на селскостопанските дейности и началото на зимата. На този ден хората палят свещи за здраве, а трапезата включва питка, ястия с месо и есенни дарове. Имен ден празнуват всички с името Димитър,..
Тази сутрин в Североизточна България температурите са в широк диапазон от 5° в Шумен, 9° в Добрич до 10° – 11° в Русе, Силистра и Разград. В Шумен атмосферното налягане е 986 хектопаскала, а относителната влажност на въздуха - 86%. Днес ще е облачно, следобед на места, главно в Дунавската равнина, ще превали дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от юг и..