Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ се включва в деветото издание на международната инициатива Нощ на литературата, а Шумен е сред четиринадесетте български града, в които ще се чете съвременна преводна европейска литература. Събитието е днес - 7 октомври. От 17.00 ч. в библиотеката ще бъдат представени текстове от съвременната литература на Австрия, Чехия, Дания, Ирландия, Северна Македония и Сърбия.
Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ кани четящите хора на Шумен да се включат в Нощта на литературата не само като слушатели, но и като четци, включително с възможност да представят своите любими европейски автори, дори и те да не са сред подбраните по регламента на събитието.
По традиция организатори на европейската Нощ на литературата в България са посолствата и културните институти на европейските страни, подкрепящи инициативата, Представителството на Европейската комисия в България и фондация „Детски книги“. Организатори и координатори по места, в градовете, включващи се в инициативата, са местните общини в партньорство с библиотеки, читалища и други организации с отношение към книгата, четенето и културата.
Медийни партньори на събитието през 2020-а са програма „Христо Ботев” на БНР, Литературно-рекламна агенция „Lira.bg“, електронното издание „Литературен клуб” и електронните платформи NewsArt и „Диаскоп”.
Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър. Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..