Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме Св. Димитър

Църквата "Св. Димитър Солунски"-Върбица
Снимка: Радио Шумен

На 26 октомври Българската православна църква почита паметта на Св. великомъченик Димитър Солунски. В народния календар празникът Димитровден бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Светецът се смята за покровител на студа и снега.

Свети Димитър бил роден през III век в Солун, а баща му е тогавашният градоначалник. След неговата смърт император Максимиан Херкул възлага този пост на Димитър, който е приет с голяма радост и почит от жителите на града. Като управител на Солун Димитър открито изповядва и слави християнската вяра. Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница, а по-късно, на 26 октомври 306 г. нарежда да бъде убит.

Почитан на целия Балкански полуостров, Свети Димитър е обявен за покровител на Солун, където е издигната и едноименната базилика, в която се съхраняват мощите на светеца, прославени с чудотворната си и лечебна сила. В храмовете на Българската православна църква ще бъдат отслужени празнични богослужения в прослава на чудотвореца.

Храмов празник днес честват възрожденската църква „Св. Димитър Солунски” във Върбица и църквата в преславското село Златар.

Честит празник на всички именици!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, но студено

Сутринта ще преобладава слънчево време, но от изток облачността постепенно ще се увеличи и късно вечерта и през нощта на места по крайбрежието ще превали слаб дъжд и сняг. Ще продължи да духа слаб до умерен предимно северен вятър. Максималните температури ще са между -1° и 4°, за Шумен около 0°.

публикувано на 11.02.25 в 05:46

Без ток днес

Русе Днес от 8:30 до 16:00 ще бъде прекъснато електрозахранването в с. Иваново, СТП Т-1, кл. В и улиците: "Митко Палаузов", "Панайот Хитов", "Никола Вапцаров". От 9:00 до 12:30 ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Борово, ТП "Асфалтова база 1", ТП "Военно поделение - стар, ТП "Възлова станция"; с. Волово: ТП 1, ТП 2,..

публикувано на 11.02.25 в 05:09

Бойкот на магазините

Общонароден бойкот на 13 февруари на всички хранителни магазини в България обявиха от движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи. Повод за акцията е драстичното увеличаване на цените на основни хранителни стоки. Според потребителските организации, това е довело 800 хил. пенсионери у нас..

публикувано на 10.02.25 в 13:26

Почитаме свети Харалампий

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свои покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..

публикувано на 10.02.25 в 08:42

Времето в понеделник

Днес ще преобладава слънчево, почти тихо, а сутринта много студено време. Минималните температури ще варират от минус 10 до минус 5 градуса, а максималните ще са между минус 1° и плюс 4°, за Шумен 2-3 градуса. Прогнозата за времето е на дежурния синоптик от НИМХ - Варна Вяра Рафайлова.

публикувано на 10.02.25 в 06:13

Планово без ток

Разград Няма прекъсвания за тази област Русе На  10.02.2025, от 9:00 до 13:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Мартен, СТП 3 и улиците: "Бузлуджа", "България", "Георги Бенковски", "Иван Вазов", "Ильо Войвода", "Николай Вапцаров4, "Отец..

публикувано на 10.02.25 в 06:09

Времето през новата седмица

През първите три дни от новата седмица във вътрешността на района ще има временни намаления на облачността, по Черноморието ще бъде променлива до значителна, възможно е да прехвърча сняг. Вятърът ще има северна компонента, във вътрешността ще е слаб до умерен, по крайбрежието – умерен, в понеделник и вторник – с пориви до силен.  Минималните..

публикувано на 09.02.25 в 13:32