На Общото събрание на болницата в старата столица днес служителите на лечебното заведение са заявили, че трудно се справят с работата в COVID сектора.
Над от 90% е застаряващият персонал в МБАЛ Велики Преслав. Лекари и медицински сестри масово отказват да лекуват пациенти с COVID-19
Средната възраст на докторите в болницата във Велики Преслав е 72 години, а при сестрите е 65. ,,Работата на служителите с пациенти с коронавирус застрашава и техния живот, и този на пациентите. Имат пълното основание да се откажат да работят.‘‘ Това заяви кметът на Велики Преслав Янко Йорданов. Той обясни, че общинската болница работи трудно с набирането на млади специалисти:
В момента в КОВИД отделението има 8 пациенти. Всички с по-леки оплаквания. При усложнение се транспортират в шуменската болница. Това каза за Радио Шумен директорът на лечебното заведение във Велики Преслав - д-р Йошенка Ненчева.
Затварянето на болницата зависи от това дали поставените условия за затварянето на COVID сектора ще бъдат удовлетворени. Това зависи и от решение на РЗИ, здравната каса и общинските съветници във Велики Преслав, добави д-р Йошенка Ненчева.
Тепърва ще се обсъжда въпросът дали подалите заявления за напускане ще бъдат освободени и кога. До края на деня се очаква да се пренасочат 8-те болни от КОВИД сектора в преславската болница към друго лечебно заведение.
Чуйте репортажа на Бесте Сабри по темата.
След възвръщането на Южна Добруджа към България с Крайовския мирен договор през 1940 г. Силистра се превръща в културна столица на региона. Изследване, базирано на публикации във в. "Подем", излизал през тези години в региона, показва как градът бързо възстановява и развива културния си живот. Проучването е дело на дългогодишния журналист..
Два нови национални рекорда за България в свободното гмуркане постави шуменката Силвия Рашкова. Тя достигна дълбочина от 40 метра без плавници и съответно 64 метра в дисциплината свободно потапяне на Световното първенство в Кипър. В този спорт състезателите се спускат на десетки метри във водата без кислородни бутилки и допълнителен кислород...
Вече три години Елена Големанова от Русе сбъдва своите мечти в собствена сладкарница в далечна Португалия. Преди десет години тя отива в град Фару, който се намира на брега на Атлантическия океан, а на португалски знае да каже само „здравейте“ и „добър ден“. Благодарение на свои роднини, които живеят там, започва да напредва. Първата ѝ работа е в..
Североизточното държавно предприятие започна реализация на мащабен проект за подобряване състоянието и залесяване на терени от мрежата Натура 2000. 7 млн.лв. ще бъдат инвестирани за 3 години за подобряване състоянието на горите, закупуване на модерна техника и проучване на нови лесовъдски практики. Проектът предвижда дейности на площ от..
„Дефибрилаторите са животоспасяващи, но трябва да се ползват от обучени хора“, коментира шуменският кардиолог д-р Десислава Найденова по повод Световния ден на сърцето - 29 септември. Тя е началник на Второ вътрешно отделение в МБАЛ - Шумен. Контрол на стреса, здравословно хранене, достатъчна физическа активност, отказ от тютюнопушене. Това са..
Арт матине, организирано от Хабитати и Ема Йорданова започва в 10:00 днес /28.09/ на площад "Александър I Батенберг" в Русе и ще продължи до 18:00 часа. В програмата са включени базар на изкуствата с русенски автори, работилници по рисуване, калиграфия, мозайка и изработване на бижута, специални арт занимания за деца, пространство за почивка, четене..
IX ОУ "Панайот Волов" в шуменския квартал "Дивдядово" отбеляза Европейския ден на спорта в училище, който тази година премина под надслова "Бъди активен- остани здрав!". Инициативата се провежда ежегодно в края на септември, за да насърчи движението сред учениците в цяла Европа. Идеята е чрез комбинация от забавление и нови форми на физическа..