Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Египетските култове в Тракия

Снимка: vesti.bg

Изследванията за взаимодействието между траките и Египет започват още преди 40 години от професорите Александър Фол и Велизар Велков. Те са първите, които поставят тематиката в българската наука. По-късно тяхното проучване е последвано и от монографията на проф. Маргарита Тачева за източните култове по българските земи, в която се разглеждат паметниците, свързани с египетските божества, почитани в Тракия.

Близо 40 години след това Институтът за балканистика с Център по тракология започва проект, наречен „Тракия и Египет през гръко-римската епоха“. Той има за цел да изследва комплексните отношения между тези две етно-културни пространства в Античността: и чрез паметниците, намерени в Египет, и чрез тези, намерени в Тракия. Новият проект се опитва да обедини предходните изследвания в едно, което да покаже различните миграционни процеси, засегнали тракийските земи през древността, както и различните културно-социалните обмени с други древни народи.

Според ръководителя на проекта гл. ас. д-р Весела Атанасова пътищата, по които тези култове стигат до нашите земи са различни. По думите ѝ адаптираното божествено семейство, състоящо се от Изида, Сарапис и Харпократ, е припознато от древните гърци, но не е допаднало на египтяните. Екип от Центъра по тракология в Института по балканистика преди време издаде и сборник, в който разглежда паметниците на египетските култове, намерени на територията на Сердика. Това са основно монети с изображенията на Изида, на надписи, в които се споменава Сарапис върху фронтони от антични храмове и на техните части от фигури, керамични плочки и лампи.

Чуйте интервюто на Миглена Стефанова с Весела Атанасова в две части. 

Весела Атанасова завършва висшето си образование в Сорбоната, Франция, със специалност „Археология“ и „История на изкуството“. Защитава двойна докторантура по египтология на тема “Жреците от божествения култ през Старо царство” в Сорбоната и Нов български университет. От 2017 г. е главен асистент в Института за балканистика с Център по тракология при БАН, където е ръководител на проектa “Тракия и Египет в гръко-римската епоха”. Преподава “Египетско изкуство и култура” в Нов български университет и в СУ “Св. Климент Охридски”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова година в малката Виена

Посрещането на новата 2025 г. продължава с традиционния вече концерт на Държавната опера в Русе. Тази вечер публиката е поканена на „Нова година в малката Виена“. На сцената ще прозвучат любимите виенски валсове, маршове и полки, както и избрани певчески солови пиеси от незабравимите виенски оперети.  Всичко това ще се случи благодарение на..

публикувано на 09.01.25 в 12:14

Виенска гала в Шумен

Хитове и шампанско от емоции предлага в първия си концерт за годината Симфониета Шумен. „Виенска гала“ е наречено събитието, което на една сцена тази вечер ще събере сопраното Валентина Корчакова, тенора Марио Николов и диригента Юли Дамянов. Солистите са едни от най-известните гласове, които изпълняват оперети и мюзикъли. Марио Николов е..

публикувано на 09.01.25 в 08:45

Ростислава и студенти

Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..

публикувано на 08.01.25 в 09:05

Към нови международни успехи

Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..

публикувано на 03.01.25 в 11:41

Годината в картини

Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици.  През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..

публикувано на 02.01.25 в 14:04

Добра и напрегната година за музея

Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..

публикувано на 02.01.25 в 08:42

Изкуството през отиващата си година

Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори.  През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..

публикувано на 30.12.24 в 10:01