Няма да бъде повишавана такса смет през 2021 г. на територията на Община Шумен. Това решиха днес по време на виртуално заседание общинските съветници.
С 23 гласа „За“ те приеха план-сметка за следващите 12 месеца. Таксата остава непроменена за осма година, въпреки новите услуги по чистота, които са предвидени за следващата година.
Част от съветниците изразиха недоволство, че администрацията се е отказала от идеята да назначи служител по чистотата във всяко от 26-те села на Oбщина Шумен.
„Знаете, че таксата не е променяна от 2012 г. А в същото време минималната работна заплата от следващата година става 650 лв. Ние на 650 лв. трудно задържаме служителите и имаме липса и нужда от наемане на работна ръка, а такава няма в момента. Точно затова казахме, че ще работим и ще настояваме за програми, в които да могат да бъдат включени хора от селата, които да участват в почистването“, каза кметът Любомир Христов.
И през следващата година общинското предприятие по чистотата ще отговаря за сметосъбирането в северната част на град Шумен. Южната е поверена на външна фирма.
31 000 лв. ще бъдат дадени за закупуването на съдове за фамилно компостиране на отпадъци, с които трябва да се намали количеството на изхвърлените в казаните биоразградими отпадъци. По-малки цветни кошове за разделно събиране ще бъдат закупени и поставени из Шумен.
Още по темата чуйте в репортажа на Стоян Стоянов:
Заради авария без вода днес са жители на шуменския квартал „Тракия“. Това става ясно от съобщение в сайта на ВиК Шумен. Проблемът е възникнал на ул. „Родопи“ 25. Водоподаването ще бъде възстановено след отстраняването на аварията, информират от дружеството без да се ангажират с час.
В края на 2024 г. Художествена галерия „Елена Карамихайлова” - Шумен спечели финансиране от Министерството на културата по проект „Специализирано музейно оборудване за фондохранилищата на ХГ „Елена Карамихайлова” по ТЕМА1: ДЕЙНОСТИ ПО ОПАЗВАНЕ НА ДВИЖИМОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО В МУЗЕИТЕ И ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ГАЛЕРИИ. Цели на проекта:..
Подстъпите към Пожарната и към Радио - Шумен, за които имаше сигнали, са почистени и опесъчени е показала проверката на кмета на общината Христо Христов, съобщават от администрацията. Той е обходил и районите около детските градини и спирките на градския транспорт. До сградата на бившето ОСО са установени неизчистени пространства около..
Допълнителен транспорт по линия №14 до Гробищния парк в Шумен ще бъде осигурен тази събота по повод Голяма задушница, информират от „Пътнически автотранспорт“. Първият автобус тръгва в 8:00 ч. от обръщача на кв. „Боян Българанов“. Автобусите ще се движат през 30 минути. До гробищата в Шумен могат да се ползват и автобусите за Макак и Царев..
Няма голям отлив на клиенти в големите хранителни магазини в Шумен по време на втората дата за бойкот на веригите, показа репортерска проверка на Радио Шумен. Паркингите пред магазините са пълни, а гражданите пазаруват с обичайния темп. При бойкота от 13 февруари Министерството на финансите отчете близо 30 % спад на оборота на веригите. Очакванията за..
Средната брутна заплата в Област Шумен е нараснала през четвъртото тримесечие на миналата година с близо 13% на годишна база до 1884 лв. Ръстът в обществения сектор е 11,6%, а в частния – 13,3%. Спрямо предходното тримесечие увеличението е с 5%, като най-голямо е то в икономическите дейности „Образование“, „Създаване и разпространение на..
Валидността на над 29 000 документи за самоличност в ОДМВР- Шумен изтича между месеците март и декември през настоящата година, съобщават от там. Лични карти трябва да подменят 8426 жители на областта, изтича валидността на 14 870 паспорта и на 5908 свидетелства за управление на моторни превозни средства. 55% от общия брой..