Отлага се повишението на такса битови отпадъци. Това стана ясно след провелото се днес последно за годината заседание на Общинския съвет в Силистра.
Докладната записка, чийто вносител е кметът на община Силистра д-р Юлиян Найденов, е била оттеглена още в началото на сесията, преди да бъде гласуван дневният ред.
Според предложението на кметска администрация, такса смет трябваше да бъде повишена от 3 на 5 ‰ за жилищните имоти в града и на 7 ‰ за останалите населени места в общината.
Направеният финансов анализ показва, че към този момент приходите от такса битови отпадъци покриват едва 70 на сто от одобрените разходи по приетата за годината план-сметка. Друг мотив на общината бе и увеличението на отчисленията към РИОСВ за тон отпадък.
Промяната предвиждаше при средна данъчна оценка в областния град от 15 000 лв. на имот, неговият собственик да започне да плаща такса смет от 75 лв. вместо досегашните 45 лв.
В Айдемир и Калипетрово пък при средна данъчна оценка е 6000 лв. на един имот - от 18 лв. при гласуване на промяната таксата да стане вече 42 лв.
В останалите 16 населени места, където средната данъчна оценка е в размер на 4000 лв. за един имот, неговият собственик пък е плащал до момента 12 лв. на година, а при гласуване на промяната същият собственик щеше да дължи 28 лв.
Оттук нататък промяна в размера на такса смет ще има вече от 1 януари 2022 година, когато влиза в сила промяна в Закона за местните данъци и такси, според която няма да се плаща на база данъчна оценка, а на количество битови отпадъци и тогава цифрите ще бъдат съвсем различни.
Започнаха строително-ремонтните дейности по обновяването на жилищната сграда „Одрин“ в Силистра, съобщават от общинската администрация. В рамките на проекта, който е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще бъде подменена дограмата на жилищата, фасадните стени и покрива ще бъдат топлоизолирани, стълбищното осветление..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли твърденията, че правителството планира приватизация на държавни имоти, и обвини опонентите си от център-ляво в „създаване на изкуствени скандали по средата на лятото“. Борисов бе гост на освещаването на новия православен храм „Св. Св. Константин и Елена“, в силистренското село Айдемир. Строежът започна преди 4..
Камбанен звън възвести рождението на новия православен храм "Св. Св. Константин и Елена" в квартал „Деленки“ на село Айдемир. Тържественото освещаване извърши Доростолският митрополит Яков навръх големия християнски празник Успение Богородично. Строежът започна с първа копка през март 2021 г., а основен ктитор е силистренският бизнесмен д-р Тодор..
Втори ден гори пожар в защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан. Засега няма опасност пламъците да достигнат близките села Нова Черна и Бръшлeн . Сигнал за гъстите облаци дим първи подал Златко Бончев, който има земеделско стопанство в района. Заедно с пожарникарите и доброволците направили просеки, за да ограничат..
От 09:00 до 17:00 часа ще бъде нарушено водоподаването към многофамилни жилищни сгради от №101 до №119 на ул. "Добрич" в Силистра, съобщават от ВиК Силистра. В същия период ще бъде напълно спряно водоснабдяването към жилищните блокове "Триъгълниците" на същата улица. Причината е отстраняване на авария на уличен водопровод...
В изпълнение на своя ангажимент за опазване на околната среда, Община Главиница създаде специализирано звено „Зелен патрул“. То е съставено от двама служители с конкретни правомощия за контрол и санкциониране. Основните задачи на „Зеления патрул“ са предотвратяване на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци и налагане на глоби на..
Съвместни екипи на „Пътна полиция“ от Силистра и румънския град Кълъраш ще регулират трафика през август и септември, съобщава БТА. Мярката се въвежда всяка година заради засиленото движение на румънски автомобили към българските курорти и транзитно преминаващите към Република Гърция. По традиция работата на съвместните патрули е насочена към водачи с..