COVID секторът в Комплексния онкологичен център в Шумен вече ще обслужва само лежащо болни пациенти на центъра, които са и с коронавирусна инфекция. Това става със заповеди на министъра на здравеопазването и на директора на Регионалната здравна инспекция в Шумен, съобщи управителят на КОЦ-а д-р Свилен Арнаудов.
В момента в сектора се долекуват приетите пациенти, но от 1 януари не се прехвърлят нови спешни случаи от Многопрофилната болница. Всички пациенти на КОЦ - Шумен преди приемането им в лечебното заведение се тестват с бързи антигенни тестове, закупени от Онкоцентъра. По този начин се прави възможното да бъде предотвратено внасянето на коронавирусна инфекция.
Разплатени са допълнителните средства от държавата, дължими на работещите в COVID сектора.
„Бяха трудни месеци, през които съвместявахме основната си дейност за лечение на онкологично болни с допълнителната за лечение на инфекциозно болни. Справихме се с усилията на целия екип на КОЦ - Шумен“, каза д-р Арнаудов.
Финансовата равносметка обаче показва, че стойността на клиничната пътека за прием на пациенти с коронавирус не компенсира вложените средства за преоборудване и окомплектоване на сградата на Отделението по палиативни грижи, което бе спешно преобразувано в сектор на лечение за болни с коронавирусна инфекция.
Очаква се в най-скоро време да приключи процедурата за закупуването на нов линеен ускорител, необходим за да поеме увеличения брой пациенти, нуждаещи се от лъчетерапия.
„Решението за откриването на процедурата бе обжалвано от една от участващите фирми с искане за временно спиране. Комисията за защита на конкуренцията не уважи искането, но фирмата се възползва от правото си да обжалва във ВАС. Очакваме решението на Върховния административен съд“, поясни д-р Арнаудов.
„Пожелавам на всички здраве и през 2021 да се върнем към нормалния си начин на живот“, каза още д-р Арнаудов. По думите му, това няма как да стане без изграждане на колективен имунитет чрез ваксиниране. Около 70 медици от КОЦ - Шумен до момента са пожелали да бъдат имунизирани срещу COVID-19, но броят им се увеличава ежедневно.
Тук можете да чуете цялото интервю на Мина Денева с д-р Свилен Арнаудов.

Христилия Кулева e инженер по образование и има 27 години стаж в тази професия, която учи на ред и дисциплина. Между редовете на ежедневието й обаче се промъква и нещо друго - чувството за поезия, за миг, за тишина. И след толкова години, в които е писала „за себе си“, изведнъж думите й стават част от света . На 76 години Христилия Кулева решава..
Високотехнологични очила , задвижвани от изкуствен интелект помагат на хора със зрителни увреждания у нас. Иновативните очила са осигурени по проект на Министерството на труда и социалната политика. Димитър Димитров от Полски Тръмбеш е сред първите българи, които ползват отскоро новата придобивка. Той е с над 90 % зрителни..
Щанд „Коледна поща на мечтите“ е нареден днес във 2-ри корпус на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Студенти, преподаватели и стипендианти от фонда „Искам да уча“ към Центъра за диалог и етническа толерантност „Амалипе“ събираха и писаха писма с окуражителни послания до ученици от малки населени места и уязвими общности, да продължат..
Христо Димитров е хореографът и създателят на ансамбъл „Българе“ – най-големият частен фолклорен ансамбъл в Европа. Пътят му в танца започва още в детството, а професията се превръща в мисия да съхранява и популяризира българския фолклор. Със своите мащабни спектакли ансамбълът се превръща в най-големия частен професионален фолклорен ансамбъл..
Близо 200 ученици от Разград участваха в работилници по безопасност на пътя, организирани по проект, който залага на нетрадиционен подход – бъдещите шофьори да се образоват от лични истории на потърпевши и виновни за катастрофи. Разтърсващите случаи са станали по пътищата на Словения, Гърция и България. Общо 25 въздействащи интервюта за тях с..
В месеца на големите намаления - ноември, когато отвсякъде „валят“ промоции, трябва да се внимава с особено примамливите намаления. „Ще има много примамливи, но измамни оферти“, предупреди Цветан Христов, който оглавява териториалния отдел на Комисията за защита на потребителите за областите Русе, Разград, Силистра и Търговище. Онлайн..
Със студентката Мелани Панайотова ви запознахме в първия й учебен ден в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". Диагнозата „Детска церебрална парализа“ не попречи на амбициозното момиче да избере нелеката специалност „Турска филология с бизнес комуникация“. „Направиха парапет, за да улеснят придвижването ми в общежитието“, каза..