Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А ваксина срещу африканската чума?

Снимка: архив

Преди пандемията от коронавирус имаше друга, от която пострада целият сектор на свиневъдството в България. През 2019 г. заради болестта бяха унищожени хиляди прасета. Не само малки стопанства, но и индустриални ферми бяха засегнати от африканската чума по свинете.

Секторът още не се възстановил, въпреки средствата за обезщетение, които бяха изплатени. Не са възстановени нивата на производство на свинско месо преди чумата.

Какво става в сектора? Този въпрос задаваме на Полина Хаджистоева, председател на Асоциацията на свиневъдите в България.

Добрата новина е, че почти 90 % от фермите са възстановили дейността си, макар и не в размерите преди африканската чума по свинете. Свиневъдите получиха европейско и национално подпомагане, с което да подобрят биосигурността, да купят нови животни. Фермите не работят с пълния си капацитет, каза Полина Хаджистоева. Не е достигнато и нивото на производство на свинско месо преди кризата в този сектор. Свиневъдите са се надявали, че след поголовното унищожаване на животни ще бъде направена ваксина. В нея виждат спасението от африканската чума.

Според Хаджистоева, вирусът циркулира в природата и има възможност отново да се активизира. Част от фермите са близо до гори, което е сериозен риск. Преместването им обаче все още не е възможно заради нуждата от огромен финансов ресурс. По думите на Полина Хаджистоева нужно е още време, за да се възстановят напълно свинекомплексите в страната.

Чуйте репортаж на Здравка Русева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Божури на Шуменското плато

Преди дни в Радио Шумен получихме слушателски сигнал, че поляната зад Паметник „Създатели на българската държава“ е окосена от служителите на общинското предприятие, което отговаря за поддържането на тревните площи, а по време на косенето са пострадали защитени, според слушателите ни, божури.  В същото време сме наясно, че на територията на..

публикувано на 22.05.25 в 13:12

Истории зад празника

Абитуриентският бал е важен момент както за завършващите, така и за техните родители. Но за момичетата от ромската общност той не е просто житейски етап и празник – завършването на средно образование е огромна победа за тях. Да имат образование, да се реализират в мечтаната професия не е само въпрос на тяхно желание, защото родителската дума е..

публикувано на 22.05.25 в 08:59

Психиатрията търси кадри

След поредица от протестни действия заплатите на работещите в държавните психиатрични болници бяха увеличени с 50 процента. Подобрена е и материалната база в болницата в Царев брод. Има обещания за законодателни промени за преминаване на работещите в психиатриите към втора категория труд. „Най-трудно и бавно обаче се решават кадровите..

публикувано на 22.05.25 в 08:38

Големият театър в малкия град

След закриване на фестивала на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" само преди дни в Търговище, днес там се открива XXVII издание на театралните празници "Дни на големия театър в малкия град". От 21 май до 8 юли жителите и гостите на града ще могат да се насладят на висококачествени театрални постановки, представени от водещи трупи и талантливи..

публикувано на 21.05.25 в 14:15

Мечка гостува на пчелар

Мечка се появи в района на село Тушовица, община Върбица. Вчера следобед тя навестила пчелин на 5 км от населеното място, а пчеларят и дългогодишен ловен надзирател Елхан имал почти един час среща с нея. Мечка и човек били на разстояние от 7- 8 метра и се гледали очи в очи, това разказа за Радио Шумен лесовъдът Исмаил Курдов, син на пчеларя...

публикувано на 21.05.25 в 14:06

300 души на етнофестивал

За трета поредна година в Лозница ще се проведе фестивал на етносите. Ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието.  Идеята на инициативата е да се развива културния обмен между народите и етносните групи, да се популяризира фолклорът на етносите, живеещи в общината и региона и да се представят техните..

публикувано на 21.05.25 в 08:47
Д-р Сайфие Црънкова

Май месец за мерене

Кампанията срещу хипертонията в Русе е част от най-голямата синхронизирана здравна инициатива в световен мащаб "Май Месец за Мерене", организирана от Световната лига по хипертония. „За хипертония говорим, когато имаме кръвно налягане с граници над 140 горна и над 90 долна, измерено при три различни прегледа в рамките на няколко месеца“, поясни..

публикувано на 21.05.25 в 08:40