Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фантазии в училище

Снимка: Радио Шумен
Средното училище „Трайко Симеонов“ в Шумен продължава да преобразява средата за своите възпитаници.
Учителят Стефан Стефанов нарисува историята на Земята в един от коридорите. Картините от появата на живота, епохата на динозаврите, "изправянето" на човека и  технологичните достижения са цветен и забавен разказ за възникването и развитието на живота. И мигновено грабват окото на малки и големи. Стефан Стефанов е рисувал, докато учениците не са били в клас заради пандемията от COVID-19.
По стъпките на пенсионирания вече учител по рисуване тръгва Сезел Ферад. Тя е отличник в специалността „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. От есента на миналата година младата учителка е част от екипа на Средно училище „Трайко Симеонов“. Приема с вълнение работата на своя колега и смело продължава идеята му за приветливи и приятни училищни пространства.
24-годишната Сезел Ферад вече е готова с първата си творба, която ще бъде част от интериора на заседателната зала в училището. „Началото“ е абстрактна картина от шест платна в три основни цвята - червено, жълто и синьо. С усмивка казва, че ако нарисува две ябълки и една круша, всички ще виждат едно и също, затова е заложила на абстракция. За да не се загуби собственият визуален език на творбата й. На това учи и децата. Да гледат правилно и да знаят, че това, което виждат е по- различно от това, което познават. И дава пример. Обектът за рисуване може да е паралелепипед, но от определен ъгъл това е просто правоъгълник.

Със Сезел Ферад разговаря Ивелина Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ТЕЛК неволи в Шумен

65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите.  Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..

публикувано на 18.02.25 в 08:25
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26