Ученически конкурс “Дъга на толерантността” организират община Силистра, Общинският съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси и Художествената галерия.
Провокирани от една различна година, която застави света пред нови предизвикателства, свързани със запазване живота и здравето на хората, през 2021 година конкурсът за рисунка, есе или разказ се посвещава на доброто и толерантността по време на пандемия. Целта на конкурса е да се представи културното богатство на различните етноси в Силистра и региона и да разкрие ролята на изкуството и словото за духовното и личностното израстване на всяко поколение.
Всеки автор може да участва в конкурса с до 2 творби в раздел. Творбите ще бъдат оценени от компетентно жури, което ще излъчи първа, втора и трета награда за всеки един раздел и възрастова група. Авторите на отличените творби получават грамоти и предметни награди.
Творбите могат да се изпращат до 16 април на адреса на Община Силистра.
Предсватбената моминска традиция Къносване на булка - „Къна геджеси“ бе представена на празника „Кралевско веселие“ в търговищкото село Кралево. Това бе основният акцент на второто издание на празника, организиран от Народно читалище „Пробуда “ в Кралево, със съдействието на кметството и община Търговище. Събитието се съфинансира по програма „Култура..
За първи път в пространството на галерията в шуменската библиотека своите картини подрежда художникът Александър Величков. Изложбата е наречена „Следа от лято“ и събира творбите от всички периоди на творчеството му и изявата му като артист. Заглавието на експозицията е условно и се отнася до всички лета, които са оставили следа в нас, казва..
По случай професионалния празник на архивните служители Държавният архив в Силистра представи изложба с новопостъпили дарения. Сред тях са документи и снимки, свързани с историята на града, значими личности и културни институции. Експозицията е и израз на признателност към дарителите, които съхраняват местната памет. Силистренският държавен..
Международното биенале „Изкуството на миниатюрата“ – Русе откри своето 10 издание в Художествена галерия – Русе. Церемонията по награждаването се състоя в присъствието на художници от страната и Румъния, и множество почитатели и ценители. Голямата награда на Биеналето беше присъдена на Ерик Маре от Франция за творбата „Помня“...
Димитър Димитров от малкото антоновско село Любичево учреди сдружение, което функционира като читалище. Прави фестивали, има състави, участва в десетки събития, организира и благотворителни концерти. Нещо като частно читалище, изцяло финансирано от 45-годишният мъж. И това не е всичко - оборудвал е собствен имот за целите на културно-просветната..
Специален концерт, посветен на 255 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен, предлага на своята публика Симфониета Шумен. В програмата ще прозвучат три шедьовъра, които показват различни лица на композитора: драматичната и въздействаща Увертюра „Егмонт“, бляскавият и енергичен Концерт за пиано и оркестър №1 до мажор и вдъхновяващата Симфония..
Читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен е домакин на изложба за чешкия композитор Леош Яначек и неговото семейство. Експозицията „Как се живееше у Яначкови“ще бъде представена от директора на Чешкия център Радка Рубилина. Откриването е днес, на 9 октомври, от 17.30 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището. Проф. Кина Вачкова ще запознае..