Дарителската акция „От бод до шев“ на Регионалния исторически музей в Шумен набира популярност в цялата страна. От началото на февруари, когато кампанията беше официално обявена, в културния институт са постъпили 14 шевни машини.
Географията на техния произход постоянно се разширява и експонати пристигат не само от Шумен и областта, но и от Габровско, Ямболско, Казанлък, Любимец и София. Шевните машини са както ръчни, така и крачни – руско, немско, полско, италианско и шотландско производство. Преобладават тези от марките „Union“ и „Singer“, като са дарени още и „Kohler“, „Лучник“, „Necchi“, „Junker & Ruh“, „Nauman“.
Сред образците на шивашкия занаят, които вече са част от колекцията на шуменския музей, особено място заема една машина. Зад нея стои трудът на Василка Янева от София, която изработвала дрехите на дамите от столичния елит преди и след 9 септември 1944 г., сред които съпругата на цар Борис III - Йоана и княгините Евдокия и Надежда.
По времето на социализма в дома на шивачката идват едни от най-известните актриси като Татяна Лолова и Стоянка Мутафова, а също художнички, съпруги на писатели и партийни величия.
Г-жа Василка работи на шевната машина, марка „Singer“, до достолепните си 90 години. Днес съдбата на машината е поверена на специалистите от Регионалния исторически музей в Шумен, които продължават да събират експонати в акцията „От бод до шев“. Тя продължава до края на юни.
Чуйте удивителната история на царската шивачка и нейната машина.
Нови предсрочни избори биха били непредвидими, каза за Радио Шумен политологът Даниел Смилов. Той смята, че основните разминавания в преговорите за правителство между ГЕРБ, ДБ, БСП и „Има такъв народ“ са били назначението на Сарафов за главен прокурор и санитарният кордон около Пеевски. Според него, ако всичко останало бъде договорено, ще се..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще има в края на месеца в Търговище. Целта на кампанията е да осигури достъп до професионална помощ и да насочи вниманието към значението на превенцията и ранната диагностика. Един от специалистите, които ще провеждат прегледите, е д-р Елена Бангеева, ръководител на репродуктивния център по..
Eдно застаряващо общество няма как да е ентусиазирано за каквото и да било, каза за Радио Шумен политологът Първан Симеонов във връзка с влизането ни в Шенген. Той говори за липсата ни на самочувствие в чисто емоционален план. Симеонов е убеден, че България се нуждае от голям разказ, но и от конкретни истории на успеха. Смята, че след евентуалното..
„Масовото измиране на птички в Копривщица и все по-натрапчивите гърмежи, които безпокоят хора и животни, не само в новогодишната нощ предизвикват негативна обществена реакция срещу фойерверките, зарята и пиратките“. Това коментира Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Той каза, че в БДЗП не са постъпвали други сигнали..
Да имаш вода всеки ден по 24 часа в денонощието е благоденствие, за което жителите на Омуртаг мечтаят от 70 години, казва Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“. Ако статистиката сочи, че средната продължителност на живота у нас е 3-4 години над 70 , то можем ли да си представим цял един живот с туби, канчета и кофи. И..
Надежда Кондаклиева е млада жена, която от малка се занимава със спорт и музика. Първо живее в Търговище, на 13 години пристига със семейството си в Шумен и започва да учи и свири на пиано в СУ ,,Сава Доброплодни“. В края на средното си образование е отличник на випуска. Започва да учи в Музикалната академия в София. Какво я отвежда във Виена за..
За 98-ма поредна година на 1 януари кукерите от шуменския квартал "Макак" прогониха злите сили от домовете на хората и пожелаха здраве и берекет на стопаните. От рано сутринта кварталът беше огласен от чанове, хлопки и траки, а кукерската формация „Арапи“ беше посрещната във всеки дом. Стопаните дариха питка, вино или пари на своите..