Изграждане на инсталация за обезвреждане и оползотворяване сметищен газ на регионалното депо за битови отпадъци в Дивдядово. Това предвижда община Шумен в Програмата за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива в периода 2021 - 2031 г.
Според документа, теренът в близост до депото позволява строителството на малка газова ТЕЦ, която да осигурява потреблението на ел.енергия за около 300 домакинства.
Останалите мерки в програмата предвиждат изграждане на зарядни станции за електрически и хибридни автомобили в района на новоизграждащи се паркинги и в района на синята зона. Намерението на общинската администрация включва и изпълнението на пилотен проект за създаване на енергийна гора от бързорастящи дървесни видове като топола, върба и акация. Създаване на финансови стимули, свързани с местните данъци и такси за физически и юридически лица, въвели в експлоатация системи за производство на енергия от възобновяеми източници за собствено потребление.
В документа от 78 страници общинските експерти са отделили внимание и на възможностите за използване на слънчевата и вятърната енергия за производство на топлина и електричество. Общината попада в зона с най-нисък ветроенергиен потенциал. Средната скорост на вятъра е под 4 m/s и към настоящия момент изграждане на ветропарк като източник на алтернативна електрическа енергия не би била добра инвестиция.
Програмата за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива в периода 2021 - 2031 г. ще бъде обсъждана и гласувана на сесията на Общинския съвет на 29 април.
Първопрестолна Плиска отбелязва днес едновековен юбилей на своя съгражданка. Радка Митева Колева празнува 100-годишния си рожден ден. „Носите със себе си паметта на цели поколения – свидетел сте на времена, събития и обрати, които са част от историята на България.“ Това пише в поздравителния си адрес към столетничката кметицата на Плиска Десислава..
Допълнителен курс ще се изпълнява по автобусна линия №7 в Шумен от 4 август. Той ще тръгва в 21:00 ч. от квартал „Боян Българанов“ към Пети полк, Кооперативния пазар, Руски паметник, като крайната спирка ще бъде в квартал „Дивдядово“, съобщиха от община Шумен. Промяната се въвежда, след предложение от граждани в приемния ден на кмета проф. Христо..
Допълнително споразумение към колективно-трудовия договор в ДКЦ 1 в Шумен бе подписано днес. С него се договори увеличение на възнагражденията на работещите в здравното заведение с 18%. Това съобщи в страницата си във Фейсбук областният координатор на КНСБ Радостин Павлов. "С този ръст на възнагражденията ДКЦ 1 зае едно от водещите места по..
Деца от Шумен научиха повече за работата на полицаите по време на обучение, организирано от детския отдел на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в града, съобщиха от Областната дирекция на МВР. В тематични беседи и практически занимания децата се запознаха отблизо с работата на служителите на сектор „Пътна полиция“, научиха кои са..
543 души са посетили през юли изнесените пунктове на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен за достъп до електронното си здравно досие . През месеца екипите на здравната инспекция разположиха 14 изнесени пунктове на различни оживени места в Шумен, Нови пазар, Върбица и селата Хитрино, Венец и Никола Козлево. Кампанията..
Пожар в цехово помещение, в което имало кутии с полиестерни смоли, гасиха огнеборците вчера. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е приет в 14:23 часа на 31 юли. Екип на пожарната е насочен към цеха, който е по пътя към Шуменското езеро. Служители във фирмата погасили възпламенените кутии с прахови пожарогасители. Унищожени в пламъците са 3..
39-годишен шуменец е с пострадал при катастрофа между два мотора по пътя от Шумен към кв. "Мътница". Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът е станал вчера около 14:45 часа. 32-годишен мъж от Шумен, водач на мотоциклет "Ямаха", не съобразил скоростта си на движение и се ударил в задната гума на мотоциклет "Сузуки", управляван от 39-годишен..