Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Г. Лозанов: БНР е по-критичната медия

Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Днес отбелязваме Деня на радиото и телевизията. Радиото и телевизията са двете най-стари и утвърдени електронни медии по света. Проблеми обаче, свързани с финансирането им, не липсват и у нас.

Днес генералният директор на БНР Андон Балтаков изпрати официално искане до парламентарната бюджетна комисия да бъде променен текстът от Закона за държавния бюджет, който позволява на Министерския съвет да орязва финансирането на общественото радио. Бюджетът на БНР за 2021 г. вече е намален с близо 1 милион лева с последното постановление на правителството в оставка, за което Радиото е уведомено на 5 май.

Андон Балтаков обяснява, че така се налага да бъдат намалени оперативните разходи на БНР и е поставено под заплаха нормалното изпълнение на  обществената мисия на Радиото. Компенсирането на намалените финанси може да доведе до закриване на работни места или до невъзможност БНР да обслужва растящите разноски за наземно радиоразпръскване, уреждане на авторски и сродни права, написа до депутатите генералният директор Андон Балтаков.

За отношението на властта към медиите, за ролята на Съвета за електронни медии по отношение на парирането или прокарването на политическите влияния, медийният експерт Георги Лозанов, бивш председател на СЕМ, даде интервю за Радио Шумен. Той коментира, че БНР е по-критична от БНТ медия и властта, която и да е тя, често не харесва това.

Още чуйте от Георги Лозанов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23
Община Търговище

Изграждат Индустриален парк

Индустриален парк ще бъде изграден в Търговище. Градът е сред десетте областни центъра в България, които Министерството на иновациите и растежа одобри за финансиране. Проектът е на обща стойност над 34 млн.лв.  Очакванията са в града да бъдат привлечени иновативни производства и те да дадат перспектива на жителите му в следващите 10-20 години, заяви..

публикувано на 25.06.24 в 08:27

За чувашите с любов

Неля Атанасова живее над 35 години в Шумен. Във вените и тече кръвта на Волжките българи, родният и град е в далечен Урал, живяла е и в Одеса, където среща любовта. Преди да чуете историята на поредния герой в рубриката „Новите нашенци“, да припомним, че преки потомци на волжките българи са чувашите, които до смъртта на хан..

публикувано на 24.06.24 в 17:39
Шуменски университет

Университетът запазва таксите

Семестриалните такси за студентите в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ няма да бъдат увеличавани за новата академична година. Това заяви доц. Константин Константинов, зам-ректор по учебната и кандидатстудентската дейност. Така висшето училище остава с едни от най-ниските такси в страната.  Днес започна кандидатстудентската кампания..

публикувано на 24.06.24 в 14:26

Боклукчийката, която върна 19 300 лв.

Виждали ли сте чанта, натъпкана с пари и ако случайно намерите на улицата чужда, пълна с банкноти, ще я върнете ли? 50-годишната Джеврие Мехмед попаднала точно на такава рядка находка, докато изпълнявала работните си задължения да чисти смет в Разград. Изплашила се при вида на парите и без да се замисля, веднага занесла непривично тежката..

публикувано на 24.06.24 в 11:45

Празник на фармацевтите

Не е подходящо разполагането на вендинг автомати за медикаменти извън аптеките. Не е уместно и мобилни аптеки да посещават селата. Има лекарства със специфична температура на съхранение. Те трябва да се продават само в аптеки и под отговорността на специалист. Това коментира магистър-фармацевтът Йорданка Бакърджиева, която е председател на Регионалната..

публикувано на 24.06.24 в 08:22