Над 2800 ученици от 7 и от 10 клас в Шуменска област се очаква да се явят днес на външното оценяване по български език и литература. Изпитът на десетокласниците започва в 8 ч., а на седмокласниците – в 9 ч. , каза за Радио Шумен Николай Русев от Регионалното управление на образованието в Шумен
"Учениците, които завършват първи гимназиален етап, имат два задължителни изпита - по български език и литература и по математика. Това е стандартният подход. Така е в четвърти клас, така е и в седми клас. Изпитите продължават по 90 минути за български език и математика. За децата със специални образователни потребности е дадена възможност да продължат още 30 минути да работят. В случая става дума за оценяване на знания от първи гимназиален етап - 8-10 клас. В 7 клас изпитите са в две части - 60 минути за български език, математика и чужд език и още 90 минути", посочи той.Първата част от изпита на седмокласниците е тест, който включва общо 25 задачи, в част от които учениците трябва да отбележат верния отговор, а в друга – да дадат кратък свободен отговор. Втората част на изпита е задача за създаване на текст.
На 18 юни е вторият задължителен изпит от външното оценяване на 7 и 10 клас – този по математика.
Резултатите ще бъдат обявени до 28 юни
Еднопосочно е движението по част от шуменския булевард „Симеон Велики“ (в отсечката от ЖП спирка "Тракия" до разклона за Общинския приют за бездомни животни “Тонка Петрова”). Поставени са табели за ограничение на скоростта до 30 км/ч. В момента се работи по тротоарите. По част от тях вече са прокопани канали за телекомуникационни връзки. Ремонтът е..
Ремонти на детските и спортни площадки в Шумен и кварталите "Дивдядово", "Мътница" и "Макак", които са в незадоволително състояние, ще бъдат направени. Това съобщават от пресцентъра на администрацията. В регистрите на общината има 52 детски площадки в града и още 5 в кварталите, както и 30 спортни площадки, от които 17 с фитнес уреди...
Клиент на игрална зала на бул. “Славянски“ в Шумен отправил закана за убийство към управителя ѝ. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е приет малко след 16:30 часа вчера. На място е пратен полицейски екип. Клиентът на игралната зала не е установен на място. Работата по установяване на самоличността му продължава. По случая е образувано..
Малобройните паралелки ще бъдат основната тема на Общинския съвет във Велики Преслав днес. Съветниците ще обсъждат дали да бъдат сформирани самостоятелни паралелки с не по-малко от 10 ученици в клас. Такива се очертават в основните училища в селата Драгоево и Златар и в градското Средно училище „Черноризец Храбър“. На сесията ще се обсъжда и..
Три скринингови кампании стартират в Шуменска област на 1 септември. Това съобщават от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Планирани са безплатни прегледи за сърдечно-съдови заболявания; хронични белодробни болести и диабет тип 2. Те ще се провеждат в Диагностично-консултативен център 1 (новата поликлиника) в Шумен до края на октомври след..
Подготвен е теренът, за да продължи работата по смяната на тръбопровода в най-критичния участък между изворите на “Курт кая” и пречиствателната станция на “Саръ гьол“. Това става ясно от публикация на кмета на община Върбица инж. Мердин Байрям в социалните мрежи. Изворите са на близо 1000 м надморска височина. В местността “Курт кая” са подновени..
153 евро или 613 евро ще се плаща в Шумен за одобряване на ПУП съответно за до три или над три поземлени имота. Това става ясно от публикуваните на сайта на община Шумен проекти за промени в наредбите във връзка с приемането на еврото от 1 януари 2026 г. Издаването на удостоверение за настоящ адрес ще струва малко повече от 10 евро за обикновена..