През март силистренската болница успешно защити акредитационна процедура и отново стана база за специализанти в следващите пет години. Млади лекари имат възможност за следдипломно обучение по 21 медицински специалности.
Към днешна дата в силистренската болница има шестима специализанти. Как работят те сега, как се чувстват в малката областна болница и правят ли планове да избягат? Чуйте подробности в репортажа на Незабравка Кирова.
Д-р Бейти Насуф е в болницата в Силистра от четири години. В първите години е специализирал гастроентерология, а след това се преориентира към белодробните болести и пулмологията и не съжалява. Оказва се предимство в момент, когато болницата има нужда от специалисти, заради ковид пандемията. Завършва в Пловдивдския медицински университет и се връща в родния си град, защото това е била мечтата му – да е тук и да помага на своите съграждани.
От 20 години само се говори, но не се прави нищо радикално в здравеопазването, което да промени ситуацията и колегите му да останат в България, смята той. Същото мнение споделя и директорът на силистренската болница – за да имат интерес на специализантите към лечебното заведение, е достатъчно да им се предложат условия, отношение и финансиране. А тук в Силистра има всичко – специализантите имат възможност освен основния си трудов договор, да имат и допълнително работа в рамките на лечебното заведение, а ако са от друго населено място, посредством фонд "Здраве" на община Силистра могат да получат и жилище за настаняване.
Коледна изложба откриха днес младежи от клуба „Природата в нашите ръце“ в шуменската Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии. В кръжока участват ученици със специални образователни потребности, които учат в училището. Сред тях са Виктория и Стивън. От подръчни материали правим елхички, човечета, коледни украси,..
На традиционно велосипедно шествие "Коледа на колела" на 21 декември канят шуменци и гостите на града от велоклуб "Илчов баир". То ще се състои за десети път. Сборният пункт на участниците е пред сградата на община Шумен от 11:00 ч. в събота. Поканени да се включат са всички, които могат да управляват велосипед и са на възраст, която им позволява..
Известните шуменски пианисти Хасан и Ибрахим Игнатови ще подарят на шуменци специален празничен концерт. Двамата братя доказват, че за тях музиката е не само изкуство, но и мисия да вдъхновяват младите таланти. Наскоро близнаците пианисти подписаха договор с музикална компания и публикуваха първия си албум "Спомени" с авторски произведения. Малко..
Общинската администрация на Шумен предлага за следващата година такса смет да се завиши с 30%. Според изчисленията на администрацията, са нужни 11 089 545 лв., в тази сума са и 1 млн. лв. за населените места извън общинския център. Очаква се завишение и на количеството отпадъци през 2025 г. с 2 хиляди тона. Още за причините за повишаване на такса..
,,Шуменци имат своя подранил коледен подарък. Тази победа дълго ще се помни. Най-добрата! Заслужена награда! Поздравления! Горди сме с теб!“. Това е само малка част от написаното в социалните мрежи за Славея Иванова от Шумен, която снощи стана големият победител в "Гласът на България“. ,,Силни аплодисменти за Славея и за дългия ѝ път към победата,..
От десетилетия у нас периодично чуваме, че се е сринала някоя финансова пирамида и хиляди хора са останали без своите спестявания. Някои от тях са предприели и сериозни рискове, ипотекирали са жилища, продали са имоти и са вложили всичко, което притежават, в името на бързата печалба. Преди точно 10 дни осъмнахме с новината, че BETL спря изплащането..
През тези дни на много места се изработват картички и сувенири по повод предстоящите коледни и новогодишни празници. Към подобна инициатива се присъединиха и деца от Детска градина „Космонавт“ в Шумен. Част от тях, заедно със своите учители, отидоха в Народно читалище „Тодор Петков-1963“, за да направят картички за своите близки, а някои и до Дядо..