Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожизнен ТЕЛК за хората с необратими увреждания

Вече е факт решението на Министерския съвет да настъпят промени в Наредбата за медицинска експертиза. Така би трябвало да се сложи край на факта хората с необратими заболявания да доказват нещо, което не се нуждае от периодично потвърждение. Промените засягат и хората с генетични аномалии – една от тези аномалии е синдромът на Даун. Много преди да се предприемат тези промени от Фондацията „Живот със синдром на Даун“ настояваха за преосмисляне на подхода, тъй като децата с Даун са изключително ощетени. Преди повече от година от Фондацията поискаха промяна в нормативната уредба за медицинската експертиза. Искането си тогава те изпратиха до Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, омбудсмана на държавата и Комисията по здравеопазване в 44 Народно събрание. 

Според действащия регламент, след 3-годишна възраст децата с генетични аномалии получават 30% инвалидност при явяване на ТЕЛК комисия, което автоматично ги ощетява и дискриминира, защото ги лишава от по-нататъшно развитие и им отнема правото на по-качествен живот. Ка посрещат сега промяната в Наредбата за медицинската експертиза Силвена Христова, основателка на фондацията „Живот със синдром на Даун“, има ли какво още да се променя, за да се гарантира достойнството и сигурността на децата и всички останали, които минават през ТЕЛК, чуйте от интервюто на Людмила Борисова със Силвена Христова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парични награди за четящи деца

Ако сте от Смядово и искате да спечелите 100, 50 или 20 лева, много е лесно. Достатъчно е да ви харесва да четете и да можете после да преразкажете най-впечатляващото от книгата. Т.е. да го опишете в дневник. Това са условията на конкурса „Най-четящо дете“, който продължава до средата на месец август. Той е за деца на възраст от 7 до 14..

публикувано на 12.07.25 в 14:45
Николай Овчаров

Има ли българска аристокрация?

От огромното количество информация, която проучва проф. Николай Овчаров, той  достига до заключението, че през  Второто българско царство се формират аристократичните родове. Те не са били по-малко  бляскави и горди от херцози, графове и барони във  Франция, Англия. Тази традиция се прекъсва от османското нашествие, но въпреки това родовата..

публикувано на 12.07.25 в 14:39

Етикетите в лева и евро – предизвикателство

До 8 август стоките и услугите у нас трябва да са с етикети с две цени – и в лева, и в евро. Повечето търговци вече започнаха пресмятането и писането. Радио Шумен ги попита как се справят, а собственици и продавачи към момента признават, че началото е трудно. Не само, защото по щандовете има хиляди артикули, а защото понякога цените са две,..

публикувано на 11.07.25 в 12:46

Границата между здраве и риск

В разгара на летния сезон, дали на плаж или разходка, всеки иска да се полюбува на топлите слънчеви лъчи. Всички знаем, че слънцето носи ползи за нашето здраве. В умерени граници то допринася за естественото образуване на меланин и витамин D ( от UVB лъчите) в човешкото тяло. Различни заболявания като екземи, псориазис и дерматити може да се контролират..

публикувано на 11.07.25 в 08:15

Тротинетките по-опасни от велосипеди

Опасността от травматизъм при електрическите тротинетки е много по-голяма в сравнение с традиционните велосипеди. Това каза за Радио Шумен началникът на   Отделението по ортопедия и травматология в МБАЛ - Шумен д-р Валентин Димитров.  Той предупреди, че предпазните средства като каска, наколенки и налакътници   са задължителни.  „..

публикувано на 11.07.25 в 08:30

Нужни са още средства за паметника на Батенберг

С амбицията край Шумен да бъде направен първият паметник на княз Александър Първи Български в края на миналата година Инициативен комитет тръгна по пътя на това родолюбиво дело. Монументът на владетеля ни, който оглавява Съединението на Княжество България и Източна Румелия, ще бъде поставен пред лятната му резиденция в днешното Държавно..

публикувано на 10.07.25 в 08:43
Проф. Атанас Семов

Проф. Семов: Българинът е много лъган, няма доверие

Най-обсъжданата тема от последните месеци – въвеждането на еврото у нас, е стрес и повод за притеснение у мнозина поради много причини, включително и защото в България нямаме доверие на институциите. Това заяви в ефира на Радио Шумен днес българският учен, юрист, преподавател по европейско право и конституционен съдия проф.Атанас Семов. „Ние..

публикувано на 09.07.25 в 09:06