Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската кайсия се завръща

4
Снимка: Незабравка Кирова-Христова

Богата реколта на кайсии отчитат производители от Силистренско. Въпреки това има опасност част от продукцията да остане по дърветата, защото берачите не достигат. На места се жалват и от по-ниското качество на плода заради лоши препарати, а от там и по-ниска изкупна цена.

Други пък отчитат завръщане на българската кайсия на родния пазар.

Шукри Мемиш от село Искра има 50 дка кайсиеви градини, отрупани с плод. Намерил е едва десетина човека от съседните села, които да се включат в кампанията. Страхът му е, че няма да успеят да оберат плодовете.

"Няма работници, защото почти всички са в Испания, Англия, Германия и при нас останаха тези, които не вършат работа", казва той.

Идентична е ситуацията и в тутраканското село Сяново. Там фамилията Недеви отглежда близо 350 дка с кайсии. Надниците са до 70 лева дневно според свършената работа, което е едно доста добро заплащане, поемат се и разходите за транспорт и храна, но въпреки това проблемът с работната ръка остава, разказа най-младият в семейството агроном Иван Недев.

"Късните сортове родиха изключително много. Казвам изключително много хем с радост, хем с тъга. Проблемът е, че кайсии има, пазар има, хора няма, които да дойдат и да берат. Защото грубо имаме по 10 тона да берем на ден, за които ни трябват 30-40 души", разказа той.

За Махмуд от Искра проблемът е с препаратите за пръскане, които провалят продукцията му, а от там пада и цената.

Цената пада и заради изобилието, и заради многото румънски прекупвачи, които се възползват от това, че кайсии у нас има, а по Европа реколтата е слаба. На борсата в Искра са повече румънските търговци – купуват я за ракия. Повтаряха само, че ставала супер ракия. Намира се и някой друг ТИР за Словения – товарят кайсиите за сокове.

"Хубавата кайсия се търгува на 1,20-1,30, но това е много рядко, останалото се търгува масово на 70-80-90 стотинки, зле ни е качеството", допълни Махмуд.

Недеви от четири-пет години работят с едни и същи търговци. Има сортове като „Харкот“ и „Киото“, на които изкупната цена е била два лева, заради специфичните качества на кайсията. Останалите като „Мъркулеще“ и „Силистренска компотна“ са започнали на 1,30 – 1,20, но всеки ден цената се понижава. Родната кайсия се завръща на българския пазар, сподели Иван Недев.

И все пак за регион като Силистра си остава проблем липсата на преработвателно предприятие и на условия за съхранение на плодовете.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Правото да сме деца

Създаденият наскоро Младежки превантивен център в Силистра подготвя първата си инициатива, свързана с провеждане на информационна кампания за правата на децата и възможностите за тяхното отстояване. Тя е насрочена за 9 август в Дунавския парк на крайдунавския град и ще бъде под мотото „Правото да сме деца”.  Под формата на занимателни игри и..

публикувано на 14.07.25 в 10:03

Подменят уличното осветление

Цялостна модернизация на уличното осветление ще бъде направена по проект в Тутракан и селата   Нова Черна, Старо село, Търновци и Цар Самуил, съобщават от администрацията. Общината започва изпълнението на проект за малко над 1 млн. и 300 хиляди лева, като по-голямата част от средствата са от Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 14.07.25 в 09:48

Подкрепа на хора с увреждания

Нов социален проект за подкрепа на хора с увреждания стартира община Тутракан. Инвестицията е в размер на над 2,5 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост.  Основната цел на проекта е създаването и оборудването на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа, предназначени за лица с увреждания, както и..

публикувано на 14.07.25 в 09:03

227 бебета в МБАЛ - Тутракан

227 бебета са се родили Отделението по акушерство и гинекология в МБАЛ - Тутракан само през първите 6 месеца на годината. Това съобщиха от лечебното заведение. 113 са момчетата, а 114 - момичетата. 7 са двойките близнаци, 6 от които заченати по метода инвитро. За сравнение, за същия период през 2024 г. тук са родени 226 бебета; през 2023 г. -..

публикувано на 10.07.25 в 09:09

Панагюрското злато гостува на Тутракан

Панагюрското златно съкровище ще гостува на жителите и гостите на Тутракан. Едни от най-ценните експонати на Историческия музей в Панагюрище ще бъдат в Изложбената зала на Историческия музей в продължение на близо два месеца – до 2 септември. Панагюрското златно съкровище е един от най-красивите златни сервизи в света, шедьовър на тракийското..

публикувано на 09.07.25 в 08:26

Празник на кайсията няма да има

„Тутракан - столица на кайсията“. Под това мото всяка година в крайдунавския град се провежда Празник на кайсията. Той събираше производители на кайсии от региона, които участваха в изложение на различни кайсиеви сортове, които отглеждат. Организаторите от община Тутракан включваха в празничната програма конкурси за най-добри плодове, за най-вкусните..

публикувано на 07.07.25 в 14:19

Почетен знак за директора

С "Почетен знак - I степен" е награден директорът на ОДМВР в Силистра ст. комисар Мартин Недялков на тържествена церемония в столицата по случай професионалния празник. Наградата е най-високото професионално отличие в системата на МВР и му е връчена от зам.- министъра Тони Тодоров. Присъдена е за постигнати трайни резултати, проявен висок..

публикувано на 07.07.25 в 08:12