Европейската комисия си постави за цел да осигури ваксини срещу Covid-19 за 70% от населението на общността до 21 септември. Ще имаме ли имунизационен щит, с който да посрещнем новата Делта вълна? В същото време ваксинационната кампания има за цел да ни върне и възможността за свободно пътуване в рамките на Европейския съюз. Случи ли се това през лятото? Отговор на въпросите потърси репортерът Стоян Стоянов за рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб“.
„Европейският съюз постигна целта си. 70% от хората над 18 години са имунизирани с поне една доза ваксина“, съобщи още в края на юли председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„57% от европейците вече са напълно ваксинирани с две дози от ваксините. Тези цифри поставят Европа сред лидерите в света по имунизирани граждани. Делта вариантът е много опасен. Затова призовавам всеки, който има възможност, да се ваксинира”, каза още фон дер Лайен.
Цифрите, които представи, са средностатистически за целия съюз. Наблюдават се обаче сериозни разлики в медицинската статистика при отделните държави. България продължава да е на последно място по имунизирани.
„Преболедувалите у нас официално са около 450 000, дори да приемем, че ги удвояваме – 1 000 000 да стигнат, като прибавите още 1 000 000 души, които са имунизирани – стават 2 000 000. На фона на 7 000 000 българи това няма как да повлияе на епидемичния процес“, каза за подкаста на БНР главният здравен инспектор Ангел Кунчев.
Ваксинационната кампания в Шумен започна добре през месец май, но през юни и юли броят на хората, пожелали да се защитят от Covid-19, спадна повече от половина. Това обясни д-р Юлия Кръстева, която работи в имунизационния кабинет на РЗИ в центъра на десетия град.
„Сега малко се повиши интересът към имунизационната кампания, но все още е много слаб. Леко се стреснаха хората, че започна да расте броят на болните. Според мен е много добре човек да бъде защитен с ваксина. Дори и да се разболее, така не се стига до тежко боледуване“, обясни д-р Кръстева.
Пред пункта чакаха повече придружители отколкото желаещи да се ваксинират.
„Още една, две седмици ще изчакам, че четем едни страшни работи в интернет“, обясни възрастна дама от Шумен. „Това е основният проблем. Изключително много хора формират мнението си само от материали в интернет. И то от информация, която идва от недостоверни източници“, обясни Никола Христов. Той разказа, че се е имунизирал, за да се защити от коронавируса, но и за да може да се върне на работа във Франция. „Вече идва четвърта вълна, човек трябва да се ваксинира. А и съм на възраст, страх, не страх – трябва да пробвам нещо“, обясни мъж на опашката за ваксинация в кабинета на РЗИ – Шумен.
Един от стимулите за ваксиниране е придобиването на Европейски имунизационен сертификат, който от 1 юли позволява на много българи да пътуват свободно в съюза. Не са и малко случаите, в които с помощта на документа, наши сънародници, учещи или работещи зад граница, успяха да се върнат в родината си през лятото. Така в Шумен се завърна и Марина Ауер, която от години живее в Германия. „До преди два месеца положението с ваксинациите в Германия беше малко по-сложно. Трябваше много да се чака за дата за имунизация. Но от два месеца може всеки и по всяко време да се ваксинира без никакъв проблем. Пътуването зад граница е също много лесно и леко с имунизационния паспорт. Нямаше никакъв проблем. Не се изисква допълнителен тест. Като си покажеш имунизационния паспорт – никой повече за нищо не те закача“, сподели Марина.
Европейският имунизационен сертификат ни върна усещането за нормалност, смята Никола Христов. „Не е нужно да ходиш по лаборатории един или два дни преди пътуването. Отделно ти спестява и много пари. При влизането в някои държави се изисква да бъде направен PCR тест – ако нямаш ваксинационен сертификат – в акредитирана местна лаборатория, което значително оскъпява цената на изследването. Спестява се много време по редене на опашки в моментите, в които трябва да подготвяш багаж, да принтираш билети. Наличието на един такъв документ ти спестява тези затруднения“, разказа Никола.
Сертификатът изпълни своята задача в първите летни месеци, когато епидемичната обстановка в Европа бе по-спокойна. Със задълбочаването на кризата, породена от четвъртата Делта вълна, документът губи своята полза, смята обаче Христов. „Плюсовете са в сила само когато държавата от която пристигаш или преминаваш е в зелената зона. В момента, в който някоя от зоните, през които минаваш, е в оранжевия или червен списък, това дава възможност на страните по пътя ти да изискват допълнителни документи или изследвания, включително и налагане на задължителна карантина“, уточни Никола Христов.
Остават и други въпроси освен „Какъв е смисълът от сертификата когато повечето европейски държави светят в оранжево или червено?“. Все още не е ясно какъв ще е срокът на валидност на документа и как той ще бъде удължаван? На тези питания обаче трябва отново да се търси общо европейско решение.
Само на 10 години, Ани Ниазиева от Шумен спечели две награди Гранд при за около седмица. Между 8 и 13 юли в живописното португалско градче Гувейра, се проведе 10-тото юбилейно издание на международния музикален конкурс INTERNATIONAL SONG FESTIVAL OF SERRA DA ESTRELA. В престижния форум талантът си доказаха три деца - Никол Панайотова (8г) и Дариа..
Да се харесаш, да си различен, да направиш добро впечатление. Това са трите пункта, на които се основава личният ни стил. Без съмнение, поговорката „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ е с собена актуалност днес, знаейки ефекта на първото впечатление при срещи с непознати, постъпване на работа, важни разговори, лични контакти и т.н..
"Левски е в нас, безкраен като времето, превърнал се в мяра, еталон. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват до днес“. Тези думи прозвучаха в Шумен на честването по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред паметника му в центъра на Шумен венци и цветя поднесоха граждани, представители на..
Предстои ви среща с малчугани от 3 до 6-годишна възраст от Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. В сезона на летните отпуски си говорим с тях за отпуск и ваканция. Научаваме какво правят родителите им, когато почиват и как се забавляват заедно с тях по време на почивките си. Предлагаме ви няколко забавни и полезни минутки с малките. Чуйте репортажа..
По време на жегите през лятото, освен хората, страдат и животните. Този път ще погледнем към животните, които живеят в зоопарковете. И тъй като от година в шуменския зоопарк има повече обитатели от обикновено, наш екип беше там, за да види как се справят те в часовете с най-високи температури през горещите дни. Чуйте репортаж на Жулиета..
„Управляващите дадоха исторически шанс на ПП-ДБ да си сменят наратива от изток-запад, свързан с еврото, на наратива статукво-промяна“ , каза политологът от агенция „Мяра“ Светлин Тачев. Според Тачев, ПП-ДБ бяха в патова ситуация, защото трябваше да критикуват правителството като опозиция, но от друга страна го подкрепяха във връзка с влизането в..
От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..