Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И сега фитнес залите не са пълни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фитнес залите ще могат да работят без ограничение в капацитета до 50%, ако целият персонал е ваксиниран срещу Covid-19. До съоръженията пък трябва да се допускат само имунизирани, преболедували или проверени с актуален PCR тест посетители.

Още по темата в репортажа на Стоян Стоянов или в текста по-долу:

Ваксинацията не трябва да е разделителна линия в обществото. Това е преобладаващото мнение на членовете на Българската асоциация за здраве и фитнес.

„Повечето хора смятат че не трябва да има такива условия за клиентите, които посещават залите. Моето лично мнение е, че това е една опция и е добре да я има“, обясни Петър Ангелов, председател на асоциацията.

Ако спортните обекти решат да работят на пълен капацитет само с ваксинирани, преболедували или тествани, те ще трябва сами да следят за здравния статус на клиентите си. „Не е голямо предизвикателство“, твърди Ангелов. Сертификатът може да се показва от дисплея на телефона и да се проверява чрез QR кода. „Това е съвсем доброволно, никой не те задължава да си покажеш сертификата. Ако искаш да тренираш в зала, която е избрала да отговаря на тези условия, ти също трябва да отговаряш на изискванията и да го документираш“, каза председателят на асоциацията.

Все още е рано да се каже колко зали ще изберат да работят без ограничения с напълно ваксиниран персонал и клиенти. Едва ли ще са много. „Болшинството от персонала не иска да се ваксинира. И както знаете само 15% от българите одобряват ваксинацията. Ние сме на последно място в Европа. Нашите служители не са изключение, те са представителна извадка на обществото“, добави Ангелов.

За съжаление капацитетът на залите в момента е далеч от препълване. Цялата тази паника обезкуражи хората да ходят по залите“, разказа Ангелов.

Спортните центрове не са инкубатор на зараза, твърди той. „Човек, ако не се чувства добре, няма да стигне до залата. Но трябва да се качи в градския транспорт, трябва да влезе в магазина, за да си купи ядене. Плюс това в залите има достатъчно пространство. Дистанцията се спазва. По чисто търговски съображения вентилацията е на високо ниво. Хората няма да влязат там, ако мирише на пот и не е чист въздухът “, каза Петър Ангелов.

Всяка промяна в регламента за посещение на спортните центрове се отразява много зле на бизнеса. „Хората се плашат и просто не стигат до залата. А заниманията със спорт увеличават капацитета на имунната система. Справят се много по-добре с всякакви вирусни атаки. Човек може да се грижи за здравето си чрез профилактика. Това е нещото, което ние прокламираме. Затова сме Асоциация за здраве и фитнес. Апелирам хората да осъзнаят това и правителството да разбере, че ние сме най-големият им съюзник в борбата срещу Covid”, обясни Ангелов.

За да оцелее браншът в тази трудна ситуация, от Българската асоциация за здраве и фитнес настояват за държавни компенсации.

„Ако излезе това изискване до 30% от капацитета за залите, искаме да имаме компенсация. Тя да е 10% от декларирания приход за същия период на 2019 г. Ако се стигне до пълно затваряне, тогава искаме 30% от декларирания приход за същия период през 2019 г.“, разясни Петър Ангелов.

От асоциацията предлагат да се обмисли и въвеждането на ваучери за спорт, които да не се облагат с данъци. С такъв тип бонуси работодателите могат да поддържат здравето и тонуса на служителите си. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цяло семейство на мотори

Любители на моторите се събират днес в Тутракан, а сред тях е и цяло семейство, това на зам.кмета на дунавския град Васил Дойнов.  Той, съпругата му Теодора и синовете му Томислав на 8 и Цветелин на 5 години, са фенове на моторите. Разбира се, виновникът за тази любов към свободата на две колела е бащата. Както се случва при мнозина,..

публикувано на 12.04.25 в 12:01

Над 300 лазарки в Калипетрово

Ден преди утрешния празник Цветница, празнуваме Лазарова събота или Лазаровден. Ден, в който си спомняме едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар, четири дни след смъртта му.   Днес основният обичай е лазаруването, в което участват млади неомъжени жени, лазарки. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и..

публикувано на 12.04.25 в 04:50

Идва ли цифровото евро?

Необходимостта от дигитално евро както на микро, така и на макрониво става все по-убедителна. На първото то ще се яви като поредното общоевропейско благо за потребителите в еврозоната, а на второто е важен инструмент за монетарната еманципаципация на Стария континент от Америка. Чуйте повече в коментара на Петър Нейков, базиран на публикации..

публикувано на 11.04.25 в 13:02

И семейната църква е важна

Връзката на човек с Бога започва много рано, в така наречената семейна църква – бащата, майката, детето. То трябва да бъде въведено в църквата от самите родители и след това училището надгражда всичко. Това заяви пред Радио Шумен по повод планираното изучаване на предмета «Добродетели и религии» протойерей Симеон Николов от Русе и уточни, че ако..

публикувано на 11.04.25 в 08:57

Поливният сезон е застрашен

Българската аграрна камара излезе с декларация във връзка с проблеми с напояването. В декларацията се посочва, че предстоящият поливен сезон е застрашен.  Аграрната камара предупреждава за критичното състояние на водния ресурс, нужен за земеделското производство. БАК отбелязва, че липсата на адекватна водна политика и безконтролното източване на..

публикувано на 11.04.25 в 08:48

Дигитални зомбита

Практически съвети и стратегии за справяне с проблемите, свързани с дигиталната зависимост и кибератаките, дава новата книга „Дигитални зомбита“ на Силвия Ненова.  Целта на изданието е да предостави насоки на възрастните как да помогнат на децата да се ориентират в дигиталния пъзел на все по динамичното и бързо променящо се време.  В нея авторката..

публикувано на 11.04.25 в 08:28

Ваксини по желание

„България е чиста от covid-19 в момента. Има единични случаи. Грипната вълна, която бе по-особена през този зимен сезон, също е овладяна на този етап“. Това каза за Радио Шумен вирусологът проф. Радка Аргирова.  „Има сигнали за кратковременни неразположения след ваксините срещу covid-19 , но нямам информация за получени трайни усложнения...

публикувано на 11.04.25 в 08:20