Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И сега фитнес залите не са пълни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Фитнес залите ще могат да работят без ограничение в капацитета до 50%, ако целият персонал е ваксиниран срещу Covid-19. До съоръженията пък трябва да се допускат само имунизирани, преболедували или проверени с актуален PCR тест посетители.

Още по темата в репортажа на Стоян Стоянов или в текста по-долу:

Ваксинацията не трябва да е разделителна линия в обществото. Това е преобладаващото мнение на членовете на Българската асоциация за здраве и фитнес.

„Повечето хора смятат че не трябва да има такива условия за клиентите, които посещават залите. Моето лично мнение е, че това е една опция и е добре да я има“, обясни Петър Ангелов, председател на асоциацията.

Ако спортните обекти решат да работят на пълен капацитет само с ваксинирани, преболедували или тествани, те ще трябва сами да следят за здравния статус на клиентите си. „Не е голямо предизвикателство“, твърди Ангелов. Сертификатът може да се показва от дисплея на телефона и да се проверява чрез QR кода. „Това е съвсем доброволно, никой не те задължава да си покажеш сертификата. Ако искаш да тренираш в зала, която е избрала да отговаря на тези условия, ти също трябва да отговаряш на изискванията и да го документираш“, каза председателят на асоциацията.

Все още е рано да се каже колко зали ще изберат да работят без ограничения с напълно ваксиниран персонал и клиенти. Едва ли ще са много. „Болшинството от персонала не иска да се ваксинира. И както знаете само 15% от българите одобряват ваксинацията. Ние сме на последно място в Европа. Нашите служители не са изключение, те са представителна извадка на обществото“, добави Ангелов.

За съжаление капацитетът на залите в момента е далеч от препълване. Цялата тази паника обезкуражи хората да ходят по залите“, разказа Ангелов.

Спортните центрове не са инкубатор на зараза, твърди той. „Човек, ако не се чувства добре, няма да стигне до залата. Но трябва да се качи в градския транспорт, трябва да влезе в магазина, за да си купи ядене. Плюс това в залите има достатъчно пространство. Дистанцията се спазва. По чисто търговски съображения вентилацията е на високо ниво. Хората няма да влязат там, ако мирише на пот и не е чист въздухът “, каза Петър Ангелов.

Всяка промяна в регламента за посещение на спортните центрове се отразява много зле на бизнеса. „Хората се плашат и просто не стигат до залата. А заниманията със спорт увеличават капацитета на имунната система. Справят се много по-добре с всякакви вирусни атаки. Човек може да се грижи за здравето си чрез профилактика. Това е нещото, което ние прокламираме. Затова сме Асоциация за здраве и фитнес. Апелирам хората да осъзнаят това и правителството да разбере, че ние сме най-големият им съюзник в борбата срещу Covid”, обясни Ангелов.

За да оцелее браншът в тази трудна ситуация, от Българската асоциация за здраве и фитнес настояват за държавни компенсации.

„Ако излезе това изискване до 30% от капацитета за залите, искаме да имаме компенсация. Тя да е 10% от декларирания приход за същия период на 2019 г. Ако се стигне до пълно затваряне, тогава искаме 30% от декларирания приход за същия период през 2019 г.“, разясни Петър Ангелов.

От асоциацията предлагат да се обмисли и въвеждането на ваучери за спорт, които да не се облагат с данъци. С такъв тип бонуси работодателите могат да поддържат здравето и тонуса на служителите си. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47

Зимата като приказка

След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот.  10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...

публикувано на 18.02.25 в 14:14