Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хлябът ни поскъпна

Снимка: БГНЕС

Между 10 и 20 стотинки е поскъпнал хлябът от 1 септември, а до края на годината производители и търговци прогнозират нов скок.

С по-високи цени вече са и някои видове закуски и сладкарски изделия. Междувременно от браншовия съюз на хлебарите и сладкарите поясниха за Радио Шумен, че към момента не във всички градове се наблюдава увеличение на цената на хляба.

Между 10 и 15 стотинки е поскъпнал хлябът от първи септември в Шумен. Това показа проверка на Радио Шумен в няколко хранителни обекта.

Синан Камберов от Русе, съсобственик на фирма за производство на хляб и сладкарски изделия, обясни:

„Една от основните причини за поскъпването е увеличението на цената на тока. Аз не съм потребител, а производител на хляб и гледам цената на брашното. Брашното се покачва към нас и естествено ние вдигаме крайната цена към магазини и вериги. Тук имаме нови цени на газта и, както се очаква - ново поскъпване на хляба.

Ето и реакцията на шуменци за поскъпването:

„Напоследък се наблюдава много голяма инфлация на всичко, но не знаем защо заплатите си стоят на същото ниво. Очакваме, може би поне аз, някаква реакция от работодателите съвсем скоро, но в крайна сметка и ние трябва да ядем хляб. Ами честно казано аз рядко купувам хляб и доста често си правя, имам си пекарна, но пък брашното поскъпна.“

„То не само хляба, всичко поскъпна. При положение, че има толкова много добиви за мене не е нормално да се вдига, това е най важната храна  на българина.“, казаха хората.

Мненията на производители, търговци и потребители за новите цени на хляба чуйте от репортажа на Айше Лятиф.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Добромир Добрев

Тръмп срещу света

Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..

публикувано на 29.04.25 в 11:57

Красивият свят на един учител

Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии.  За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..

публикувано на 29.04.25 в 09:41

Още 30 хиляди евро до усмивката на Дария 

Дария е само на 13.  Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх.  Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот.  Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край.  Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...

публикувано на 28.04.25 в 15:01

Млади майстори на думите

Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план.  За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа.  Днес в Аулата на Шуменския..

публикувано на 28.04.25 в 14:37

Между България, Украйна и Сирия

Д-р Оксана Аламо напуска родната Украйна и село Тарутино в Одеска област, за да се върне при корените на предците си в България.  Завършва медицина във Варна, специализира акушерство и гинекология, но сега е лекар в Отделението по трансфузионна хематология към шуменската болница.  В морската ни столица се среща със своя съпруг и баща на трите ѝ деца..

публикувано на 28.04.25 в 09:47

Масово кръщене в Голямата базилика

Поредното масово кръщене в Голямата базилика в Плиска се проведе днес.  Отец Андрей Стефанов извърши светото кръщение на Светла събота. 11 деца и младежи от Каспичан, Шумен, Добрич и Пловдив приеха християнската вяра на старините в Плиска.  Това е поредното масово кръщене в Голямата базилика на старата столица.   „Горди сме, че ритуалът в Голямата..

публикувано на 26.04.25 в 13:35

Млади еколози на фокус

Племена на канибали в Нова Гвинея, откриване на нови видове животни и растения и пътешествия из десетки държави. Това са само част от историите в лекцията на легендарния български зоолог, пътешественик и политик д-р Петър Берон. Лекцията му откри XIII издание на студентската научна конференция „Екология и околна среда” в Аулата на..

публикувано на 25.04.25 в 16:05