Между 10 и 20 стотинки е поскъпнал хлябът от 1 септември, а до края на годината производители и търговци прогнозират нов скок.
С по-високи цени вече са и някои видове закуски и сладкарски изделия. Междувременно от браншовия съюз на хлебарите и сладкарите поясниха за Радио Шумен, че към момента не във всички градове се наблюдава увеличение на цената на хляба.
Между 10 и 15 стотинки е поскъпнал хлябът от първи септември в Шумен. Това показа проверка на Радио Шумен в няколко хранителни обекта.
Синан Камберов от Русе, съсобственик на фирма за производство на хляб и сладкарски изделия, обясни:
„Една от основните причини за поскъпването е увеличението на цената на тока. Аз не съм потребител, а производител на хляб и гледам цената на брашното. Брашното се покачва към нас и естествено ние вдигаме крайната цена към магазини и вериги. Тук имаме нови цени на газта и, както се очаква - ново поскъпване на хляба.
Ето и реакцията на шуменци за поскъпването:
„Напоследък се наблюдава много голяма инфлация на всичко, но не знаем защо заплатите си стоят на същото ниво. Очакваме, може би поне аз, някаква реакция от работодателите съвсем скоро, но в крайна сметка и ние трябва да ядем хляб. Ами честно казано аз рядко купувам хляб и доста често си правя, имам си пекарна, но пък брашното поскъпна.“
„То не само хляба, всичко поскъпна. При положение, че има толкова много добиви за мене не е нормално да се вдига, това е най важната храна на българина.“, казаха хората.
Ако сте от Смядово и искате да спечелите 100, 50 или 20 лева, много е лесно. Достатъчно е да ви харесва да четете и да можете после да преразкажете най-впечатляващото от книгата. Т.е. да го опишете в дневник. Това са условията на конкурса „Най-четящо дете“, който продължава до средата на месец август. Той е за деца на възраст от 7 до 14..
От огромното количество информация, която проучва проф. Николай Овчаров, той достига до заключението, че през Второто българско царство се формират аристократичните родове. Те не са били по-малко бляскави и горди от херцози, графове и барони във Франция, Англия. Тази традиция се прекъсва от османското нашествие, но въпреки това родовата..
До 8 август стоките и услугите у нас трябва да са с етикети с две цени – и в лева, и в евро. Повечето търговци вече започнаха пресмятането и писането. Радио Шумен ги попита как се справят, а собственици и продавачи към момента признават, че началото е трудно. Не само, защото по щандовете има хиляди артикули, а защото понякога цените са две,..
В разгара на летния сезон, дали на плаж или разходка, всеки иска да се полюбува на топлите слънчеви лъчи. Всички знаем, че слънцето носи ползи за нашето здраве. В умерени граници то допринася за естественото образуване на меланин и витамин D ( от UVB лъчите) в човешкото тяло. Различни заболявания като екземи, псориазис и дерматити може да се контролират..
Опасността от травматизъм при електрическите тротинетки е много по-голяма в сравнение с традиционните велосипеди. Това каза за Радио Шумен началникът на Отделението по ортопедия и травматология в МБАЛ - Шумен д-р Валентин Димитров. Той предупреди, че предпазните средства като каска, наколенки и налакътници са задължителни. „..
С амбицията край Шумен да бъде направен първият паметник на княз Александър Първи Български в края на миналата година Инициативен комитет тръгна по пътя на това родолюбиво дело. Монументът на владетеля ни, който оглавява Съединението на Княжество България и Източна Румелия, ще бъде поставен пред лятната му резиденция в днешното Държавно..
Най-обсъжданата тема от последните месеци – въвеждането на еврото у нас, е стрес и повод за притеснение у мнозина поради много причини, включително и защото в България нямаме доверие на институциите. Това заяви в ефира на Радио Шумен днес българският учен, юрист, преподавател по европейско право и конституционен съдия проф.Атанас Семов. „Ние..