Транснационална среща по проекта „Изкуства, музеи, дейности на открито и учене“ събра в Шумен педагози, представители на музеи и неправителствени организации от 4 европейски държави. Той се финансира по програмата „Еразъм +“ и е свързана с ликвидирането на последиците от COVID пандемията.
Проектът е спечелен от шуменските детски градини „Братя Грим“ и „Светулка“. Той е насочен към ученето в музея чрез изкуството на театъра. Освен гостуването в различни детски заведения в Шумен, в представянето на добрите практики се включиха и преподаватели от Шуменския университет на тема „Драмата в обучението“.
Гостите от Испания, Португалия, Кипър и Гърция са впечатлени от работата с децата в Шумен и взаимодействието на техните учители, което имат с Регионалния исторически музей, библиотеки и читалища.
Сред важните цели на проекта е да се покаже как децата могат безопасно да се образоват извън класната стая, а също и да се създаде модел на сътрудничество между образователни институции, музеи и неправителствени организации като доброволци в процеса, наречен „учене в музея“.
Крайният резултат от съвместната работа е изготвянето на сайт и наръчник, който да се ползва от всички педагози в Европейския съюз.
Повече подробности можете да чуете в репортажа на Миглена Стефанова в рубриката „Рестартирай Европа: По-силна за теб!“
Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген? Темата за сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..
Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..
Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..