Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помагало за „Русезнание“

Помагало за часовете по музейна педагогика, посветено на личността и делото на Св. Йоаким и светостта и значението на Ивановските скални църкви, излезе от печат. Изданието съдържа информация и богат илюстративен материал, снимки, карти и схеми, които визуализират средновековното богатство на региона и разкриват елементи от културата, вярванията и начина на живот на хората през средните векове. Познавателните игри и въпроси от страниците провокират участниците към реконструиране на вече придобити знания, като същевременно изграждат и умения за бърза, лесна и адекватна употреба на познавателния материал.

Помагалото е част от нов образователен модул в музейната програма „Русезнание“, който включва изпробвани вече активности, свързани с опознаване на средновековни практики. В часовете по музейна педагогика участниците ще реставрират съдове – реплики на оригинални артефакти от експозиционните витрини, ще редят пъзели с изображения на предмети и пейзажи от археологически обекти, ще работят с интерактивни табла, ще се преобличат в средновековни одежди, ще използват макети на станове, което ще подпомогне процесите по изучаване на всекидневието, занаятите и йерархическата организация на градовете през XIV век.

Помагалото за часовете по музейна педагогика и образователният модул подпомагат децата в усвояването на знанията за скалните манастири край село Иваново, за процесите на утвърждаването на православието и обогатяване на духовната култура през Второто българско царство. Автор на изданието е уредникът Евгени Георгиев. Илюстрациите са дело на Милен Йорданов. 

Помагалото и образователният модул са част от проекта „800 години Ивановски скални църкви: Ломският отшелник“, който се реализира от Регионален исторически музей – Русе с финансовата подкрепа на Програма „Култура“ на Община Русе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Неджми Мурат

Първа самостоятелна изложба в Русе след дълго отсъствие от града подреди в Художествена галерия на ул. „Борисова“ 39 световноизвестният Неджми Мурат.  Експозицията, която ще може да бъде разгледана до края на месеца, включва 34 скулптури от три материала и 18 рисунки с въглен. Материалите, използвани в скулптурите, са три вида. Те включват бронз,..

публикувано на 18.10.24 в 09:24

Палитри на 16 художници

Акварел, живопис и графика показват 16 художници от Турция и България. Всяко платно в експозицията „Палитра“ в Художествената галерия „Никола Маринов“ те тегли отблизо да надникнеш и потъваш в състояния, цветове и форми, създадени от проф. Исмет Чавушоглу, доц. Метин Куш, доц. Айсун Джанчат, доц. Нури Сезер, преподавателите д-р Мустафа Гюнай, д-р Ердем..

публикувано на 17.10.24 в 15:37

Каменната принцеса от скалите

Приказни картини показва днес шуменският художник Чавдар Драгиев. В 25 платна авторът разказва за красивата каменна принцеса Кюлевча Българска, която живее в скалите под Мадарското плато. „Тя е била там от незапомнени времена и ще остане дълго след като нас ни няма. Наблюдава ни мълчаливо. От мащаба на вековното време преценява и отсъжда..

публикувано на 17.10.24 в 08:48

Добрият човек от Шумен

Важна за шуменци история ще бъде показана тази вечер на сцената на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен. Най-новото заглавие се нарича „Добрият човек от Шумен“, което е съвместна продукция с център „Тепсис“ в германския град Баутцен и театър „Реплика“. В „Добрият човек от Шумен“ се създава удивителна любовна история между българин..

публикувано на 16.10.24 в 08:47

Стефани Лечева призова за разум и търпение

Зам.-министърът на културата Илко Ганев представи днес новия директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Стефани Лечева. Актрисата пое поста като временно изпълняваща длъжността, след като предишният ръководител Левон Манукян беше уволнен и в момента е с повдигнато обвинение за източване на средства от Министерството на..

публикувано на 15.10.24 в 15:20

Луксът в миналото

Музеят на градското всекидневие в Русе, известен като Къщата на Калиопа, представя новата си изложба, отредена на лукса. В нея са показани предмети, които илюстрират представата на българското общество за лукс в края на XIX и началото на XX век. Повечето от изделията са направени от най-различни сплави, които се наричат немско сребро или днес..

публикувано на 15.10.24 в 14:50

Подаръците за Тодор Живков

Подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на държавни глави у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков са подредени в изложба, която от днес гостува във Велики Преслав. В Археологическия музей ще може да се видят 80 предмета. Сред тях са писалка от папа Йоан Павел Втори, статуетки на божества от Африка, както..

публикувано на 14.10.24 в 14:40