Помагало за часовете по музейна педагогика, посветено на личността и делото на Св. Йоаким и светостта и значението на Ивановските скални църкви, излезе от печат. Изданието съдържа информация и богат илюстративен материал, снимки, карти и схеми, които визуализират средновековното богатство на региона и разкриват елементи от културата, вярванията и начина на живот на хората през средните векове. Познавателните игри и въпроси от страниците провокират участниците към реконструиране на вече придобити знания, като същевременно изграждат и умения за бърза, лесна и адекватна употреба на познавателния материал.
Помагалото е част от нов образователен модул в музейната програма „Русезнание“, който включва изпробвани вече активности, свързани с опознаване на средновековни практики. В часовете по музейна педагогика участниците ще реставрират съдове – реплики на оригинални артефакти от експозиционните витрини, ще редят пъзели с изображения на предмети и пейзажи от археологически обекти, ще работят с интерактивни табла, ще се преобличат в средновековни одежди, ще използват макети на станове, което ще подпомогне процесите по изучаване на всекидневието, занаятите и йерархическата организация на градовете през XIV век.
Помагалото за часовете по музейна педагогика и образователният модул подпомагат децата в усвояването на знанията за скалните манастири край село Иваново, за процесите на утвърждаването на православието и обогатяване на духовната култура през Второто българско царство. Автор на изданието е уредникът Евгени Георгиев. Илюстрациите са дело на Милен Йорданов.
Помагалото и образователният модул са част от проекта „800 години Ивановски скални църкви: Ломският отшелник“, който се реализира от Регионален исторически музей – Русе с финансовата подкрепа на Програма „Култура“ на Община Русе.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..