Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на 40

2
Паметник "Създатели на българската държава" - Шумен
Снимка: Община Шумен

Най-големият паметник в България и един от обектите, с които се ознаменува 1300-годишнината от основаването на българската държава, е Мемориалният комплекс на Шуменското плато.

Първоначалната идея е била паметниците да бъдат три – в Плиска, Мадара и Велики Преслав, но тя отпада и през май 1978 г. е обявено нова задание. Най-подходящото място се оказва местността Илчов баир край Шумен. Бюджетът за построяването отначало е бил малко над 2 млн. лв., но по-късно стройността на градежа става 10 пъти по-висока.

През студените есенно-зимни дни на 1979-80-та г. започват да се правят сондажите за взривяването на скалните маси на Шуменското плато. Там, където само след няколко месеца ще бъде открит величавият паметник.

Мемориалът пресъздава най-важните моменти от българската история от VII до Х в. Изграден е от 8 бетонни тела, които оформят две полузали. В композицията са поставени фигурите на владетелите Аспарух, Тервел, Крум, Омуртаг, Борис I и Симеон I. Най-голямата скулптура е посветена на Създателя – Аспарух, качен на кон, който забива меча си в земята и изрича думите: „Тук ще бъде България! Под това небе, на тази земя“.

Ръководител на екипа, създал проекта на Паметника, е известният скулптор акад. Крум Дамянов, който освен триумфа на своята творба, е трябвало да преглътне и не малко забележки от страна на Пенчо Кубадински. Тогавашният партиен ръководител не одобрявал главата на Аспарух, която според неговото разбиране за историчност била твърде неподходяща за създателя на Дунавска България. Според Кубадински, владетелят трябвало да изглежда мъжествено и зряло, а главата му напомняла младеж с излъчването на пиле. И така през една нощ на 1982 г. главата е отрязана и сменена с нова.

Сред знаковите личности, свързали живота си с Паметника над Шумен, е екскурзоводът Русанка Цанева. Тя не участва в неговото съграждане, но е назначена да работи там само 5 дни след неговото откриване на 28 ноември 1981 г. И днес, ако се качите на платото, Русанка Цанева е там, за да разказва.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Част от Шумен без вода

Заради авария без вода днес са жители на шуменския квартал „Тракия“. Това става ясно от съобщение в сайта на ВиК Шумен.  Проблемът е възникнал на ул. „Родопи“ 25. Водоподаването ще бъде възстановено след отстраняването на аварията, информират от дружеството без да се ангажират с час.

публикувано на 21.02.25 в 10:29

платена публикация
Обновяват галерията в Шумен

В края на 2024 г. Художествена галерия   „Елена Карамихайлова” - Шумен спечели финансиране от Министерството на културата по проект „Специализирано музейно оборудване за фондохранилищата на ХГ „Елена Карамихайлова” по ТЕМА1: ДЕЙНОСТИ ПО ОПАЗВАНЕ НА ДВИЖИМОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО В МУЗЕИТЕ И ХУДОЖЕСТВЕНИТЕ ГАЛЕРИИ. Цели на проекта:..

обновено на 21.02.25 в 09:12

Кметът инспектира

Подстъпите към Пожарната и към Радио - Шумен, за които имаше сигнали, са почистени и опесъчени е показала проверката на кмета на общината Христо Христов, съобщават от администрацията. Той е обходил и районите около детските градини и спирките на градския транспорт.  До сградата на бившето ОСО са установени неизчистени пространства около..

публикувано на 20.02.25 в 15:20

Автобуси за Задушница

Допълнителен транспорт по линия №14 до Гробищния парк в Шумен ще бъде осигурен тази събота по повод Голяма задушница, информират от „Пътнически автотранспорт“.  Първият автобус тръгва в 8:00 ч. от обръщача на кв. „Боян Българанов“. Автобусите ще се движат през 30 минути.  До гробищата в Шумен могат да се ползват и автобусите за Макак и Царев..

публикувано на 20.02.25 в 14:14

На пазар по време на бойкота

Няма голям отлив на клиенти в големите хранителни магазини в Шумен по време на втората дата за бойкот на веригите, показа репортерска проверка на Радио Шумен. Паркингите пред магазините са пълни, а гражданите пазаруват с обичайния темп.  При бойкота от 13 февруари Министерството на финансите отчете близо 30 % спад на оборота на веригите. Очакванията за..

публикувано на 20.02.25 в 12:44

1884 лв. средна заплата в Шуменско

Средната брутна заплата в Област Шумен е нараснала през четвъртото тримесечие на миналата година с близо 13% на годишна база до 1884 лв. Ръстът в обществения сектор е 11,6%, а в частния – 13,3%.  Спрямо предходното тримесечие увеличението е с 5%, като най-голямо е то в икономическите дейности  „Образование“, „Създаване и разпространение на..

публикувано на 20.02.25 в 11:45

Погледнете си личните документи

Валидността на над 29 000 документи за самоличност в ОДМВР- Шумен изтича между месеците март и декември през настоящата година, съобщават от там. Лични карти трябва да подменят 8426 жители на областта, изтича валидността на 14 870 паспорта и на 5908 свидетелства за управление на моторни превозни средства. 55% от общия брой..

публикувано на 20.02.25 в 11:31