3 декември е Международен ден на хората с увреждания. Той е обявен от Генералната асамблея на ООН през 1992 година. Целта е тези хора да бъдат приемани като равнопоставени в обществото.
Много неща се промениха в България през последните години. Животът на инвалидите не е сред тях. Преобразихме отношението си само на думи и вече ги наричаме хора със специални потребности. Във всеки строителен проект има стандарти, с които той трябва да е съобразен заради хората с двигателни проблеми, но парадокси със стръмни пасарелки и очакълени горски пътеки за инвалиди не липсват.
От началото на пандемията почти забравихме за специалните хора, защото просто не ги виждаме по улиците. Ако имате близки, приятели или познати със специални потребности, не им честитете 3 декември и не бъдете снизходителни към тях. Това не е празник, а повод да си спомним, че има и такива хора сред нас и ако ги обичаме, трябва да се отнасяме към тях като към равни. С уважение към затрудненията им, но и с даване на възможност, подкрепа и изисквания да покажат най-доброто, на което са способни.
За семействата с ученици - аутисти предизвикателствата са още по-големи, разказва Десислава Николова от Шумен - майка на 12-годишния Александър. Още по темата чуйте в интервю на Мина Денева.
Дeтският танцов ансамбъл „Веселяче“ към ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Шумен спечели първа награда от Десетия дубайски международен музикален и танцов конкурс Dubai Paradise“, който се проведе преди дни. 29 танцьори на възраст от 9 до 12 години бяха наградени с медали в категория „фолклорни танци“. Конкуренцията е била сред 18 държави, а..
По повод 52-годишнината на Радио Шумен ви срещаме с колеги и верни слушатели на радиото. Този път ще чуем един нежен и познат глас - гласа на Бесте Сабри. Тя започна журналистическата си кариера от Радио Шумен преди повече от пет години. За сбъднатите мечти, за началото и за всичко, което е преодоляла, за да стане едно от най-популярните..
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..