Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капанският ансамбъл подарява коледен концерт

капански ансамбъл концерт видин
Снимка: Борис Борисов

Празничен концерт-спектакъл „От Игнажден до Коледа“ подаряват артистите от Капанския ансамбъл в Разград в навечерието на Рождество Христово. Пъстра китка от песни, музика и танци предвижда програмата. Тя ще започне с пресъздаване на коледарския обичай и ще завърши с „Тиха нощ, свята нощ“. Включени са и нови хорови произведения.

„Новият аранжимент, новият звук, новата актуална визия на произведенията вдигат духа и създават настроение на слушателя, дори и той да няма ухо към музиката. Новото носи динамика и дава живот и на ансамбъла, на артистите, които работят в него“, казва директорът Светослав Стойчев.

Концертът ще се състои в залата на Общинския културен център, но без публика. Той ще се излъчва в реално време тази вечер от 18 ч. на екран, разположен до градската коледна елха в Разград.

„Лайвстриймът е новаторство за ансамбъла. Положихме големи усилия, за да направим тази връзка, дано няма технически проблеми. Артистите жадуват за сцена, залата ще бъде празна, но се надявам екранът да даде усещането за близост с публиката“, казва още Стойчев.

Времето от Игнажден до Коледа е подготовка за празничните дни, за плавен преход от служебното натоварване през цялата година към семейния и домашен уют.

„С този концерт ние ще създадем хубава емоция и една красива празнична картина в очакване на вълшебната Коледа“, каза още Светослав Стойчев.

Чуйте повече в интервюто на Ивелина Иванова със директора на Капанския ансамбъл Светослав Стойчев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

История в картини

Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало.  Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция.  Уредници и директори са..

публикувано на 06.02.25 в 13:36

Нови книги в библиотеката

Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...

публикувано на 06.02.25 в 11:01

Последният романтик

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...

публикувано на 06.02.25 в 08:40

Нарцисизмът в театъра

„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..

публикувано на 05.02.25 в 08:51

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04