През ноември и декември областните информационни центрове в страната организираха Национална информационна кампания за популяризиране на проекта за Споразумението за партньорство на България с ЕК. Това е най-важният стратегически документ, с който се определя и общата финансова рамка за програмния период от 2021 до 2027 година.
Първата година от него се оказа нулева, тъй като до последния момент продължи работата по Споразумението за партньорство и все още не са одобрени оперативните програми. Надеждите са първите процедури по тях да бъдат отворени до средата на 2022 година. Въпреки това е ясно, че в исторически план страната ни ще получи рекордно голям финансов ресурс, осигурен от три основни източника – Кохезионната политика, Общата селскостопанска политика и Националния план за възстановява е и устойчивост.
Заложени са 10 оперативни програми – с една повече от предходния програмен период. Програмата „Наука и образование за интелигентен растеж“ се разделя на две, като в едната част остават науката и образованието, а в другата се обособяват иновациите и дигитализацията.
Приоритет в програмния период се очаква да бъдат целите, заложени в Зеления пакт на Европа, в рамките на който всяка страна членка трябваше да изработи 10-годишен национален план в областта на енергетиката и климата. В документа са разписани мерките, които ще се предприемат до 2030 година, а за тяхното изпълнение Европа също ще осигурява финансиране.
Още за очакваното финансиране и за приоритетните сфери за периода 2021-2027 година, чуйте от Десислава Спирдонова в последното издание на рубриката „Рестартирай Европа: по-силна – за теб“.
Екипът на Регионалната библиотека „Петър Стъпов“ в Търговище отправи предизвикателство към хората, които обичат книгите, да се снимат с книгата, която четат в момента и да изпратят фотоса в библиотеката. „Снимай се с книгата, която четеш в момента – на морето, в парка, в любимото си ъгълче или на най-неочакваното място. Ние търсим естествени,..
„Не чакайте здравето ви да се влоши, за да използвате възможностите на физикалната и рехабилитационна медицина. В България има чудесни възможности за профилактични процедури с минерална вода, чист въздух и подходящи процедури под контрола на лекари и рехабилитатори“. Това каза д-р Деница Стоянова – специалист по физикална и рехабилитационна..
Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..
Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..
Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..
Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате извън ЕС и страните, с които България има..
Старият проблем с недостига на кадри в много от лечебните заведения в България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..