Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двойно повече спешни повиквания

д-р Енчо Василев
Снимка: Незабравка Кирова-Христова

Чувствително завишаване на повикванията от пациенти със симптоматика на коронавирусна инфекция, съобщават от Центъра за спешна медицинска помощ в Силистра.

Тенденцията е от преди коледно-новогодишните празници и продължава и днес. На фона на тази картина е налице и недостиг на персонал.
"Говорим буквално за двойно увеличение на случаите" , заяви д-р Енчо Василев, директор на Центъра за спешна медицинска помощ в Силистра.

"Има обаче още хора, които поради дезинформация не искат или се страхуват да постъпят в болница. Това го установихме категорично. Те идват силно влошени вече за лечение", каза още лекарят. 

"Повече повиквания и по-малко екипи – това е ситуацията в Силистра от години. Балансът е отрицателен – повече напуснали – по-малко нови назначения. Три са елементите, нужни за постигане на стабилност, като по учебник - да има мотивация - финансова, социална и статусна", каза още д-р Василев.

По думите му, проблемът с напускащите медици е огромен и спешно трябва да се предприемат мерки, трима напускат, един идва на половин щат. Пандемията изважда този кадрови проблем още по-ярко,  категоричен е д-р Василев.

"Ускорени мерки за привличане на кадри, иначе няма да се изпълнят никакви медицински стандарти", допълни директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в Силистра.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов храм в Айдемир

Камбанен звън възвести рождението на новия православен храм "Св. Св. Константин и Елена" в квартал „Деленки“ на село Айдемир. Тържественото освещаване извърши Доростолският митрополит Яков навръх големия християнски празник Успение Богородично. Строежът започна с първа копка през март 2021 г., а основен ктитор е силистренският бизнесмен д-р Тодор..

публикувано на 15.08.25 в 12:04
снимката е илюстративна

Голям пожар край Тутракан

Втори ден гори пожар в защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан. Засега няма опасност пламъците да достигнат близките села Нова Черна и Бръшлeн . Сигнал за гъстите облаци дим първи подал Златко Бончев, който има земеделско стопанство в района. Заедно с пожарникарите и доброволците направили просеки, за да ограничат..

публикувано на 13.08.25 в 12:41

Част от Силистра без вода

От 09:00 до 17:00 часа ще бъде нарушено водоподаването към многофамилни жилищни сгради от №101 до №119 на ул. "Добрич" в Силистра, съобщават от ВиК Силистра. В същия период ще бъде напълно спряно водоснабдяването към жилищните блокове "Триъгълниците" на същата улица. Причината е отстраняване на авария на уличен водопровод...

публикувано на 13.08.25 в 10:01
Незаконно сметище

Зелени патрули дебнат за нарушители

В изпълнение на своя ангажимент за опазване на околната среда, Община Главиница създаде специализирано звено „Зелен патрул“. То е съставено от двама служители с конкретни правомощия за контрол и санкциониране.  Основните задачи на „Зеления патрул“ са предотвратяване на нерегламентираното изхвърляне на отпадъци и налагане на глоби на..

публикувано на 13.08.25 в 09:32

Засилени проверки на пътя в Силистренско

Съвместни екипи на „Пътна полиция“ от Силистра и румънския град Кълъраш ще регулират трафика през август и септември, съобщава БТА. Мярката се въвежда всяка година заради засиленото движение на румънски автомобили към българските курорти и транзитно преминаващите към Република Гърция. По традиция работата на съвместните патрули е насочена към водачи с..

публикувано на 11.08.25 в 14:00

Мобилни екипи активират приложението еЗдраве

Регионалната здравна инспекция в Силистра ще съдейства на гражданите за активиране на мобилното приложение еЗдраве. В рамките на инициативата мобилен екип на РЗИ ще бъде разположен днес от 09:00 ч. до 14:00 ч. пред Регионалната картотека на медицинската експертиза на ул. "Петър Мутафчиев" №82 в крайдунавския град.  На място гражданите ще получат..

публикувано на 11.08.25 в 09:02

Български и румънски полицаи патрулират съвместно в Силистренско

Съвместни патрули между български и румънски полицаи ще се провеждат в Силистренска област до 19 септември. Проверките ще са насочени към водачи с рисково поведение – превишена скорост, неправилно изпреварване, управление след употреба на алкохол или наркотици, както и към автомобили с технически неизправности.  Ще се следи също и за използване на..

публикувано на 09.08.25 в 10:32