„Третият вариант на Закона за старите столици, който предстои да се разгледа в Народното събрание, е стъпка в правилната посока, в която трябва да се развиват и социализират старите български столици“. Това каза директорът на Археологическия музей във Велики Преслав Александър Горчев.
Законовата рамка е чакана от години, защото без финансиране и държавна стратегия не може да се опазва културно-историческото наследство, а общините да развиват културно-историческия туризъм. Според Горчев, хубавото е, че най-после законът е включен в програмата на Народното събрание. През годините документът претърпя различни интерпретации – Закон за старите столици, Закон за историческите градове, Закон за великите стари столици. Внасян е два пъти в Народното събрание – 2012 г. и 2017 г., но тези законопроекти останаха само на хартия.
Според Горчев, законът решава няколко проблема. Показва на българското общество, че има дълголетна и силна история, която да се популяризира. Второ, защитава националните ценности. „Трето - хора, които не искат да познават историята си, рано или късно попадат във водовъртеж и има предпоставки държавата да се загуби в глобалната политика“, каза още Горчев.
Затова е редно държавата да се отнася с уважение към своето минало, като даде специален статут на средновековните столици Плиска, Преслав и Търново.
Чуйте интервю на Здравка Русева с Александър Горчев.
В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика. Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“. „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..
Любители на моторите се събират днес в Тутракан, а сред тях е и цяло семейство, това на зам.кмета на дунавския град Васил Дойнов. Той, съпругата му Теодора и синовете му Томислав на 8 и Цветелин на 5 години, са фенове на моторите. Разбира се, виновникът за тази любов към свободата на две колела е бащата. Както се случва при мнозина,..
Ден преди утрешния празник Цветница, празнуваме Лазарова събота или Лазаровден. Ден, в който си спомняме едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар, четири дни след смъртта му. Днес основният обичай е лазаруването, в което участват млади неомъжени жени, лазарки. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и..
Необходимостта от дигитално евро както на микро, така и на макрониво става все по-убедителна. На първото то ще се яви като поредното общоевропейско благо за потребителите в еврозоната, а на второто е важен инструмент за монетарната еманципаципация на Стария континент от Америка. Чуйте повече в коментара на Петър Нейков, базиран на публикации..
Връзката на човек с Бога започва много рано, в така наречената семейна църква – бащата, майката, детето. То трябва да бъде въведено в църквата от самите родители и след това училището надгражда всичко. Това заяви пред Радио Шумен по повод планираното изучаване на предмета «Добродетели и религии» протойерей Симеон Николов от Русе и уточни, че ако..
Българската аграрна камара излезе с декларация във връзка с проблеми с напояването. В декларацията се посочва, че предстоящият поливен сезон е застрашен. Аграрната камара предупреждава за критичното състояние на водния ресурс, нужен за земеделското производство. БАК отбелязва, че липсата на адекватна водна политика и безконтролното източване на..