Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителка пребори болестта на Паркинсон

Снимка: Инситут за здравно образование

Маргрет Добринова от Нови пазар е една от най-младите пациентки с Паркинсон в България, на която е приложен иновативен метод за по-леко преминаване през болестта. Той представлява имплантиране на невростимулатор, който подава електроимпулси към мозъка и премахва неприятните усещания на болестта.

„Когато чух диагнозата, се ужасих. Плаках през цялото време. Надявах се, че не е това. Хората свързват Паркинсона с тремора, но той е нещо много по-страшно. Застиваш и нищо не подлежи на контрол в тялото ти, нищо. Не можех да се облека в някои моменти, да си обуя обувките, да направя крачка. С пълното съзнание усещаш, че отпадат функции от теб. Животът ми се разпадаше, страхувах се, че децата ми губят майка си“, спомня си учителката от Нови Пазар Маргрет Добринова.

Заедно със своя лекар – доц. Красимир Минкин, тя участва в кампанията „Открито за Паркинсона“ на Института за здравно образование. Видеоистории показват съдбите на пациенти с напреднал стадий на болестта, които живеят с дълбока мозъчна стимулация (ДМС). Те разказват за промяната, която настъпва в живота им след прилагането на този съвременен метод.

„Устройството действа по подобие на пейсмейкъра за сърце, но с тази разлика, че електродите не отиват до сърцето, а до мозъка. Около 90-95% от пациентите са много доволни от метода, като в някои случаи е феноменално – човек, който не е можел да отиде на пазар, или да се придвижи от едната стая, до другата, може не само да се грижи за себе си, но и отново да работи, да стане активна част от обществото. Защото големият проблем при тези пациенти е „замръзването“ – то е травмиращо, унижаващо, пречи на нормалния им живот“, разказва доц. Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София.

Точно това се случва и с Маргрет. Тя се връща към професията си на учител, отново може да държи химикала, отново може да пише на дъската. „Предадеш ли се, загубен си. В лицето на доц. Минкин аз намерих спасението. Събудих се след операцията абсолютно здрава. Днес – ето, нямам тремор. Животът ми се върна, отново мога да пея, да изляза с приятелки, без да се притеснявам, че мога да „замръзна“, споделя Маргрет. И призовава всички пациенти в нейното състояние да си дадат шанс и ако са подходящи за дълбока мозъчна стимулация, да се подложат на нея без колебание.

Критериите един пациент да бъде подложен на дълбока мозъчна стимулация са заболяването да е поне от 5 години и лекарствата вече да не действат. Преди операцията се извършват редица тестове и изследвания от екип невролози и невропсихолози, за да се види дали стимулацията ще има нужния ефект. Възрастта на пациента също има значение – в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ не извършват имплантацията на пациенти над 75 години.

По данни на НЗОК, пациентите с Паркинсонова болест у нас са 15 000. В област Шумен те са 481.

Цялата история на Маргрет и нейния спасител може да видите в линка по-долу.

https://youtu.be/6tFRn4ByAaE



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наказаха бракониер за убити елени

Административно наказание 1000 лева глоба получи мъж от шуменското село Градище, уличен в бракониерство на два благородни елена. Единият бил открит мъртъв в землището на село Белокопитово през февруари 2023 г., а другият край село Градище на 9 септември 2024 година. При втория случай извършителят Х.Х. (на 25 г.) бил заварен на място да разфасова дивеча..

публикувано на 20.05.25 в 16:12

Награждават даровити деца

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов поставя началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“, която цели да насърчи изявени деца и младежи от общината. Всеки месец кметът ще поздравява деца, ученици и младежи с безспорни успехи във всички сфери. Първото издание на инициативата ще е в сряда, 21 май, от 10:00 ч. в общината...

публикувано на 20.05.25 в 15:13

Промяна в движението за 24 май

Община Шумен въвежда временна организация на движение във връзка с тържественото връчване на „Награда на Шумен за образование и наука“ за 2024 г., честванията за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянката книжовност и провеждане на абитуриентските балове. За времето от 8:00 часа..

публикувано на 20.05.25 в 14:41

Шуменските млади огнеборци на върха

Децата от Девето основно училище „Панайот Волов“ в Шумен се поздравиха с поредна победа и спечелиха състезанието на младежките противопожарни отряди „Млад огнеборец“, което се проведе за единадесети път в Свиленград. Под ръководството на треньора Слави Димов те записаха първи места и в двете дисциплини „Бойно разгръщане на състезателна пътека“ и „400..

публикувано на 20.05.25 в 14:33
Град Шумен

60 трудови злополуки през 2024 г.

60 трудови злополуки са регистрирани в Шуменска област през 2024 г., като 52 от тях са станали по време на работа, а останалите – при отиване или връщане от работа.  Най-много са трудовите злополуки в дейността производство на метални изделия, събиране и пречистване на води и производство на електрически съоръжения. Това съобщи..

публикувано на 20.05.25 в 14:16

Пчелици при кмета

В Световния ден на пчелата деца от Детска градина „Пчелица“ в Шумен бяха на гости в кметския кабинет.  Димитър и Еджем имаха възможността да седнат на стола на кмета проф. Христо Христов и да споделят своите цели, ако те бяха кмет на община Шумен. Димитър заяви, че като кмет би желал да има повече време за почивка на децата, а Еджем поиска повече..

публикувано на 20.05.25 в 13:57

Депутати откупиха детски картини с мисия

Само 5 картини ще се върнат в Шумен от благотворителната изложба в Народното събрание на учениците по изобразително изкуство на Средно училище „Сава Доброплодни". Откупени са останалите 28 творби.  Средствата отиват в общинския фонд за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми.  „В столицата бяха подредени 33 детски творби, защото от 33..

публикувано на 20.05.25 в 13:20