Мечтата на жителите от едно малко българско село е да си имат храм. Вече 7 години не спират усилията за постигането и, но без резултат. Светлинката на надеждата обаче, сега е по-ярка.
Тръница се намира на 25 километра североизточно от Нови пазар. Някога селото било между двете могили, върху старо римско, после турско селище. Двете могили били свързани с път. И до днес в нивите се намират парчета от точена керамика, а понякога и монети,твърдят местните За голямата могила се носи легенда,че в нея има заровено златно момиче, което тъче със златен стан. Разказват, че някога в южната страна на могилата, която е по- полегата, имало дупка. Говедар решил да влезе и да види какво има в могилата. Събрали се хора, вързали го с едно въже за кръста и той влязъл. Когато излязъл не успял да каже нищо. Бил онемял. Така голямата могила не издала тайната си, а дупката постепенно за заличила.
И до днес момичето тъче ли ,тъче…. - така казват хората и твърдят, че звука на стана се чува.
Това не са единствените легенди за малкото село с голяма кауза - да построи православен храм в трудното ни време. Любопитните истории за името Тръница, чудноватите легенди и мистерии чуйте в първата част от интервюта на Христина Димитрова с Ирина Николова, родом от Тръница, сега администратор на фейсбук страницата Храм в Тръница.
В дарителската сметка открита за изграждане на параклиса „Св. Рождество Богородично“ в Тръница е събрана до момента неголяма сума. Местните хора разчитат и на подкрепата на дарители.
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..
Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..