Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеите и галериите готови за протест

Регионален исторически музей Русе
Снимка: РИМ Русе

Към професионалните гилдии, които заплашват с протести, заради предвидените по-малко средства за тях в бюджета за тази година, се присъединиха музеите, художествените галерии и библиотеките. Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2 на сто.

Според представителите на културните институти тези числа буквално крещят за обидното и пренебрежително отношение на властта към културата, духа, традициите и историческото ни наследство. В същото време средната заплата в музеите и галериите у нас е 832 лв., като близо 90% от държавната издръжка се разпределя за възнагражденията по трудови доходи.

Недостигът на средства се отразява отрицателно на същинската музейна работа, свързана с научно-изследователска, експозиционна, популяризаторска, консервационна и реставраторска дейност, се казва в писмо на културните институции до медиите.

Тази сутрин председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Любомир Каримански обеща повече средства за музеите, които да бъдат включени в бюджета между неговото първо и второ четене.

За какво още настояват представителите на музеите у нас, които също са подложени под ударите и на високите сметки за ток и отопление, отговаря директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов.

Според него, ако ситуацията с финансирането на музеите и галериите не бъде променена се обмислят варианти за символични протести.

Повече подробности можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Николай Ненов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47

Зимата като приказка

След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот.  10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...

публикувано на 18.02.25 в 14:14

Опасна мода сред учениците

Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето.  В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..

публикувано на 18.02.25 в 12:11

ТЕЛК неволи в Шумен

65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите.  Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..

публикувано на 18.02.25 в 08:25