Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бъдеще в миналото" на Наталия Бардская

Снимка: Инстаграм

Известната актриса Наталия Бардская написа мемоарна книга, в която да разкаже за вълнуващия живот на своя род с дворянски корени. Пътят на фамилията минава през няколко държави и континенти. След Гражданската война през 1917 г. в Русия фамилията на баба ѝ тръгва по дългия път на емиграцията с идеята да стигне до Франция.

Съдбовно събитие ги оставя завинаги в България. Край бреговете на Черно море яхтата, с която пътуват, се разбива и те избират страната ни за свой житейски пристан. По-късно същата тази баба стига дори до Америка, но нейните деца остават тук, където се ражда и малката Наталия преди повече от 80 години.

Книгата, озаглавена „Бъдеще в миналото“ е опит да обясня какви последствия дава миналото върху живота на хората сега, заяви актрисата. В нейните първи 100 страници е моят Шумен, градът на съпруга ми Илия Раев, казва още Наталия Бардская.

От книгата, която е около сто страници, към момента са отпечатани само две глави от нея. В третата част центърът ще бъде именно Гражданската война в Русия и промяната, която тя налага за сметка на много кръв, нещастие, засегнати животи и жертви. Там ще бъде и историята на нейната баба, която се ражда в Кронщад, близо до Петербург и умира в Холивуд.

"Бъдеще в миналото" се издава с усилията на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен и Ирена Петрова – преподавател в Шуменския университет. Изданието се финансира от общинския фонд „Култура“.

Повече подробности можете да чуете в прикачения файл от интервюто на Миглена Стефанова с Наталия Бардская.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лудогорските мигове на Орхан Исмаил

Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“.  Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..

публикувано на 21.02.25 в 07:40

Иконите на Вальо Кулев във филм

Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..

публикувано на 20.02.25 в 09:59

Божествени хармонии на сцената

Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер.  Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..

публикувано на 20.02.25 в 09:52
Цар Борис ІІІ (1894-1943)

Филм за царя

С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..

публикувано на 18.02.25 в 08:34

Васил Петров, децата и джаза

Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Музикален фестивал в Русе

Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март.  64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...

публикувано на 13.02.25 в 08:59

Хаджи Ангеловата къща влиза в новото време

След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..

публикувано на 13.02.25 в 08:17