Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежът, който издигна кръст

Шестметров метален кръст е издигнат на хълма край кубратското село Каменово. Идеята и средствата за направата и монтирането му са на 26-годишният  земеделски производител Стефан Иванов от Каменово, който заедно със свои приятели, близки и съмишленици, осъществил мечтата си – селото да бъде закриляно от християнския символ.

Кръстът се намира на ключово за селото място – над скалния масив до река „Топчийска“, покрай пътя Кубрат - Разград. Християнският символ е широк 4 метра, тежи над 350 кг и се вижда включително и нощно време отдалече, защото е с монтирано лед осветление.
„Надяваме се символът да ни донесе благоденствие и да закриля, както нас - инициаторите, така и всички. Да ни предпазва от бедствия и да ни закриля в начинанията“, споделя Стефан Иванов. Идеята се родила спонтанно, а датата на поставянето мечтаел да е около първия рожден ден на дъщеря му.
Младият земеделец разказа, че начинанието е било същинско предизвикателство, тъй като отнело на него и майсторите доста време по изграждането на основите, укрепителното скеле при издигането на монумента, както и при поставянето на LED светлините, които се включват чрез светлинен сензор и електромер, като сметките за изразходваната електроенергия ще се поемат изцяло от Стефан.
Кръстът е осветен и благословен в деня на Свети Харалампий от отец Дмитрий Терзи от Разград. Свещеникът призова небесното войнство да пази съграденото, а Светата Троица да закриля миряните и да укрепва вярата им. Заместник-кметът на Община Кубрат Мирослав Йорданов призова да се следват примерите на съзидателност и устойчивост. Той подчерта, че идеята е приветствана от общинското ръководство и че ролята на младите хора е от изключително значение за обществото, просперитета на страната, региона и общината.
Кой е 26-годишният Стефан Иванов? Защо го прави и каква идея влага в поставянето на кръста? Защо реши да вложи хиляди в това дело, вместо да заведе семейството си на почивка, да речем? Кой го възпита във вяра и богоугодни дела?

На тези въпроси благодетелят отговаря в интервю на Христина Димитрова, при гостуването си преди дни в Радио Шумен.

Дали младият мъж е вярващ, доказва една друга история, която не разказа в това интервю. "Миналата година последваха един след друг не два, три, а цели 4 месеца без дъжд. Сушата пречеше на работата на полето и тогава предложих за направим молебен за дъжд", разказва Стефан и допълва: "Някои се смееха -  на това ли ще разчитам. След молебена заваля, ама истински дъжд" , разказва още Стефан Иванов.

 Това е история за един 6-метров кръст, поставен на хълма край едно обезлюдяващо село от 26-годишен мъж.

 История за вяра в божията подкрепа и с мисъл да оставиш нещо след себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Аварийната лента на автомагистралите – забрани и изключения

Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..

публикувано на 23.07.25 в 15:25
Йоана Терзиева - директор на БТ Русе

Бизнес за безработни

Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..

публикувано на 23.07.25 в 09:05

Карате под небето

Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..

публикувано на 23.07.25 в 08:51
Павлина Панайотова - говорител на РЗОК - Шумен

Здраве по време на отпуск

Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате  извън ЕС и страните, с които България има..

публикувано на 23.07.25 в 08:44

40 места за бъдещи медици

Старият проблем с недостига на кадри в много от  лечебните заведения в  България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..

публикувано на 23.07.25 в 08:07

Приключение в багри

От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение.  В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...

публикувано на 22.07.25 в 13:16

Защо съхнат боровете?

Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона.  През миналата година експерти от Лесозащитната..

публикувано на 22.07.25 в 11:05