„Основният смисъл на 3 март е да покажем единството на българския народ, а не да даваме дума на путиновата пропаганда и да се разделяме“, това каза за Радио Шумен докторът по история Ангел Златков.
„Ние не говорим много за ролята на българите в самата Освободителна война. Целта на самата Руска империя е била да не се говори за това. Но ролята на българите е била решаваща и аз смело мога да твърдя, че без българската помощ – Русия нямаше да спечели тази война“, добави младият учен, който не робува на исторически митове, а на факти.
„Българите оказват решаваща помощ, свързана с разузнаването, осигуряването на прехраната, ориентирането на армията. Все неща, които изглеждат на пръв поглед маловажни, но като вземем предвид огромните грешки, които допуска руското военно командване и неадекватното поведение на руската дипломация преди, по време и след войната, всъщност се оказва, че тази помощ е решаваща. Защото руската армия е неподготвена, има лошо снабдяване, лошо медицинско обслужване и лошо командване“, обясни д-р Златков.
Разделението в българския народ дали 3 март трябва да бъде честван като Националния ни празник тръгва от Санстефанския мирен договор. „Неговата идея е да покаже, че Русия е тази, която ни освобождава в нашите етнически граници, а Западна Европа е силата, която ще ни раздели. Руската дипломация е напълно наясно, че договорът ще бъде променен от великите сили. Още нещо, което малко хора знаят. Самата руска дипломация се съгласява за промените преди Берлинския конгрес. Така много умело, мислейки стратегически за години напред, Руската империя създава този образ за себе си като освободител на българите и показва ясно кой е врагът. Истината лъсва по време на Съединението, когато Русия се обявява срещу него. После се случва по време на Балканските войни, когато Русия прави всичко възможно да не позволи на България да се разшири териториално, което би обединило българите на балканския полуостров. А вече през двете световни войни знаем какво се случва“, добави историкът.
Целта на Русия в Освободителната война, е била империята да стигне до проливите Босфора и Дарданелите. „Българската свобода е дотолкова важна за Русия, че това би ѝ осигурило възможност да стигне по-близо до заветната си цел. Българите са разглеждани като моста за Русия към Цариград и проливите. Идеята на Русия никога не е била да има една независима Българска държава. Още в началото Русия създава и контролира българската армия, Русия се опитва да дирижира българския политически живот, Русия се опитва да контролира българския княз. Русия прави всичко възможно да си осигури тук една васална държава, чиято армия да може да използва в нужния момент, когато тя сама прецени, че е готова да атакува сърцето на Османската империя“, добави д-р Златков.
Пропагандната машина на Русия обаче заличава голяма част от неудобните истини, твърди историкът. След 9 септември 1944 г. целият разказ за българската история е изкривен, така че България се превръща в една колония на Русия. Оставаме в това положение 45 години.
Колко ни е струвала свободата? Защо българските революционери Раковски, Левски и Ботев не са изпитвали топли чувства към Руската империя?
Отговорите чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Ангел Златков, доктор по история:
10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили. Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..
В сградата на всяка железопътна гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час. Мярката е..
Община Разград е дала съгласие върху терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..
Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..
Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..