Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С любов за България

Снимка: Радио Шумен

В началото на февруари в Шумен пристига 26-годишната Валентина, която е от Китай. Нейната задача е да направи изследване за дисертацията, свързана с политическите партии в България след промените през 1989 година. Линг Юсян, както е нейното истинско име, завършва специалността „Българска филология“ в Университета по чужди езици в Пекин, а по-късно печели стипендия от Бирмингамския университет.

Валентина е усмихната, говори перфектен български език и е искрена. Изборът ѝ обаче да учи български език на академично ниво не е неин. След като не я приемат да учи английски от висшето училище, я насочват към българския. Сега близките и приятелите на Валентина в Китай не само знаят къде е България, но са убедени, че тази страна е помилвана от Бог.

След като завършва „Българска филология“, Валентина печели стипендия за докторантура в университета в Бирмингам, но дори и в Англия връзката на китайката с България не прекъсва. Темата на научния труд е свързана с развитието на политическите партии у нас след 10 ноември 1989 година. Време, което все още мнозина от българите наричат преход.

За да направи своето проучване, Валентина е предупредена от своя научен ръководител в Англия, че българите може и да не откликнат на нейните намерения да изследва политическите партии у нас. Но когато идва тук, среща огромна съпричастност и подкрепа, за които е много благодарна.

Според традиция в катедрата по Българистика в Университета по чужди езици в Пекин, всеки студент трябва да има и българско име. На китайски името на Линг Юсян означава полет в космоса. И за това избира Валентина. На името на Валентина Терешкова - първата жена космонавт.

Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коритото на Бели Лом - повече гора, отколкото река

Горещото и сухо лято ни показа, че огънят е стихия, която хората трудно овладяваме и всяка наша безотговорност струва скъпо, а понякога последиците са необратими. Съсредоточени в гасенето на пожарите, обхванали цялата страна, сякаш забравихме за другата стихия - водата. Много са примерите, които могат да се дадат за наводнения у нас, в някои от..

публикувано на 26.08.25 в 14:45

Подвижен магазин за хората

Как се справят жителите на селата, където магазинът за храна е един, а за продажба на домашни потреби и дрехи дума не може да става? Ако не сте живели на село, не знаете отговора. Вариантът е смесен магазин от „гвоздей до кисело мляко“, а другият начин са пазарите в точен ден от седмицата. Радио Шумен ви среща точно с един такъв търговец, който може..

публикувано на 26.08.25 в 12:28

Градините отварят навреме

Две детски заведения в Шумен затвориха за ремонти на кухненските блокове през лятото. Това е и причината този месец децата от детските градини „Латинка“ и „Звънче“ да си останат вкъщи. В детската градина „Латинка“ ремонтът на кухнята вече е завършил. До края на август дейностите трябва да приключат и в детската градина „Звънче“...

публикувано на 26.08.25 в 12:20

Шумен посреща млади информатици от цял свят

Европейскатa младежка олимпиада по информатика (EJOI) тази година ще е в Шумен от 29 август до 4 септември. Състезанието ще е в зала „Арена Шумен“. Очакваме в града ни 96 състезатели с 48 ръководители от 24 държави. Ще има представител на Китай, който ще наблюдава организацията и как се провежда състезанието. Това каза на пресконференция днес..

публикувано на 25.08.25 в 13:46

Бъдеще без работа

Според анализ на Института за пазарна икономика, половината от средношколците в професионалните гимназии учат професии, които не се търсят. Силистра е сред областите, в които индексът на съответствие между професионално образование и пазара на труда е сравнително висок. Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика,..

публикувано на 25.08.25 в 11:52
Серкан Ирфан в автомобила си

Нова мечта за „Стари столици“

Да преследваш десети от секундата във всеки завой, използвайки всеки сантиметър асфалт. Да си на ръба на сцеплението със скорост, която е наглед невъзможна. Това не е видеоигра, а реалният свят за един младеж. Той се казва Серкан Ирфан и е на 19 години. Още от дете се е докоснал до магията на автомобилния спорт, когато майка му го завела на..

публикувано на 23.08.25 в 14:00

Рокаджиите от „Абстракт” с нова песен

Група „Абстракт“, родена в Тутракан от четирима музиканти ентусиасти, заклети фенове на рока, вече има фенове в цялата страна. Зад гърба им за няма и 4 г. история са над 200-300 концерта и две авторски песни. Втората - „Катарзис“, е от началото на лятото и с нея съзадателите й участваха на рок фестивала „Юлска вечер в Пордим”, който е с конкурсен..

публикувано на 23.08.25 в 10:26