Снимките на новия игрален филм на Стефан Командарев започнаха днес в Шумен. Административни причини отложиха началото на процеса, който трябваше да стартира още през ноември миналата година.
Основните сцени от лентата ще бъдат правени в Шумен, а историята, която се разказва във филма, е за телефонните измами, чиито жертви най-често са възрастните хора.
Главната роля във филма се изпълнява от актрисата Ели Скорчева - звездата на българското кино от 80-те години на миналия век. Тя играе 70-годишна пенсионирана учителка Блага Наумова, която губи спестяванията си след ало измама. Героинята е събирала парите за надгробната плоча на починалия си съпруг.
Още преди обяд шуменци, които минаваха в района на Професионалната гимназия по икономика в града, се разминаваха с екипа на Стефан Командарев, където неофициално започнаха снимките на филма „Ало“. Шампанското обаче беше отворено в ранния следобед пред Областната дирекция на МВР-Шумен.
Над една година са продължили репетициите за филма и всички детайли са уточнени, каза режисьорът Стефан Командарев. Според него, заслугата за забавянето на снимките е на Министерството на културата, на Министерския съвет и на Националния филмов център. Трудната и бавна работа на новия Закон за филмовата индустрия доведоха до нулева година за българското кино, заяви още режисьорът .
Постоянният екип, който ще снима новия филм на Стефан Командарев, ще бъде около 40 души плюс всичките актьори, които ще идват и ще си заминават, а те са Асен Блатечки, Стефан Денолюбов, Иван Бърнев, Герасим Георгиев - Геро и проф. Ивайло Христов, който за първи път ще работи с Командарев. Двама от тях са от трупата на шуменския театър – Стефани Лечева и Веселин Бърборков.
Локациите, където ще се снима филмът на Стефан Командарев, са в целия град – по улиците, в апартамент, в залата на Симфониета – Шумен, в читалище, в училище. Снимките ще продължат до 17 април, с два дни, които са предвидени за работа в Русе.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..