Много хора у нас организират различни форми за подкрепа на пострадалите от войната в Украйна и на бежанците, бягащи към Европа и България от конфликта. Не са малко и нещата, които БЧК, други неправителствени организации, общини и власти у нас правят в подкрепа на украинците.
Има обаче и една друга категория хора, които са склонни да преповтарят кремълските опорки и оценки, да отричат, че има война, да спорят, че интервенцията на руския президент Путин в Украйна е в разрез с международния ред или да изразяват съгласие с методите на руската страна, сред са обстрел на болници, театри, училища и детски градини.
Между солидарните и военолюбивите в обществото ни възникват често конфликти. Такива се разразяват в социалните мрежи, в медиите и вън от тях.
Как оценява ставащото и има ли основания за паралели между мобилизирането на националната идентичност на украинците народ днес, с това, което българите изживяват и постигат през Възраждането и по време на Сръбско-българската война, ще проследим от разговора с проф. Елена Налбантова, преподавател по възрожденска литература във Великотърновския университет. Тя е преподавала и в Одеския национален университет в Украйна.
Още чуйте от интервюто с проф. Налбантова.
Късометражният трилър „Не безпокойте“ на силистренския режисьор Адриан Ал Жазар ще направи днес премиерата си в столицата на щата Джорджия - Атланта, САЩ. Той бе селектиран сред стотици филми на Кинофестивала за най-добър микрофилм в Атланта, където режисьори от цял свят представят кратки оригинални истории в различни жанрове. Преди броени дни същият..
Седмото издание на фестивала на православна музика „Св.Св. Кирил и Методий“ ще бъде открито на 10 май от 11.00 часа в Дома на културата „Димо Коларов“ в Попово. Концертът в Попово ще бъде само част от програмата на фестивала, който ще продължи с камерни изяви на хоровете участници от близките малки населени места в района. През годините в..
Концерт, невиждан по мащабите и въздействието си ще звучи в Деня на Европа – 9 май в Шумен и на 11 май в София. В зала „Арена Шумен“ и в Националния дворец на културата в столицата ще бъде представен шедьовърът на Лудвиг Ван Бетовен, неговата Девета Симфония. Изпълнена за първи път във Виена на 7 май 1824 г., произведението празнува повече от два..
Димитър Маринов, първият български актьор, който се е качвал на оскаровата сцена, ще гостува в Шумен на 8 май. Той ще представи книгите си „Към сцената“ и „Към екрана“ от 18:00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников – 1856“. По-рано през деня (от 11:00 часа) актьорът ще се срещне с деца от Средно училище „Йоан Екзарх..
С източноправославни песнопения и изпълнения на популярни творби се представи смесеният хор „Родни звуци“ на Международния фестивал „We Are Singing Vienna", който се проведе в австрийската столица. В него тази година участваха хорове от седем държави - Полша, Румъния, Словения, Чехия, Литва, Португалия и България. След концертите Миглена..
Популярният джаз певец Васил Петров тази година избра Силистра и Шумен, за да отпразнува с концерт рождения си ден и Международния ден на джаза. Заедно със Симфониета Шумен ще бъдат представени различни джаз стандарти, както и разнообразна музика от другите стилове, които са част от репертоара на изпълнителя. Концертът в Шумен ще бъде специален и..
Тази година общинският фонд "Култура", който финансира творческите идеи на шуменци – от деца до възрастни, навършва 25 години. Благодарение на фонда, за това време са издадени десетки книги, реализирани са много концерти и изложби. Само през миналата година повече от 60 са реализираните творчески проекти. Всеки може да кандидатства за..