Концертът на шуменската Симфониета, посветен на Панчо Владигеров, всяка година е събитие, което се прави с огромна отговорност. Въпреки че композиторът не е роден в Шумен, цялото му детство и първите съществени стъпки в музиката се случват в Шумен - градът на неговите родители Лиза Пастернак и Харалан Владигеров.
Няколко дни след рождената дата на световноизвестния творец симфоничният оркестър ще отдели внимание на неговата камерна музика. Солисти ще бъдат 8 студенти и докторанти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Те ще изпълнят прочутата Рапсодия „Вардар“, миниатюрите „Шумен“, цикъла „Класично и романтично“ и др. Диригент на концерта ще бъде Калина Василева. В него ще участва и Катерина Томова - уредник в къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен. Тя ще разкаже историята около създаването на творбите, които ще прозвучат.
Шумен е признателен на Панчо Владигеров и поради още една причина. Когато през 1964 г. на симфоничния оркестър е отнет държавният статут, благодарение на Панчо Владигеров 8 години по-късно Филхармонията отново става държавен културен институт.
Тази вечер концертът, посветен на 123 годишнина от рождението на големия български композитор, е от 18.35 ч. в зала „Проф. Венета Вичева“.
Още подробности за музикалното събитие можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с Калина Василева.
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..