Разполагането на няколко каменни плочи с надписи „Онгъла“, „Белградска крепост“, „Панония“, „Дойранските позиции“, „Гробът на цар Самуил“, в Историко-археологическия резерват „Мадара“, предизвика въпроси от граждани каква е връзката им с Мадарския конник и трябва ли да се намират в обекта, стопанисван от Регионалния исторически музей - Шумен.
Според юриста Биляна Русева въпросните каменни плочи не кореспондират по никакъв начин с Мадарския конник, който е под егидата на ЮНЕСКО. Според нея не са спазени и всички съгласувателни процедури за изграждането им на територията на ИАР "Мадара". Тя се е обърнала с въпроси към Министерството на културата, откъдето има изпратени обратно 2 писма с подробности по казуса.
Директорът на РИМ - Шумен Даниел Руменов коментира, че плочите са монтирани от музея през 2021 г., след петия Национален събор „Магическата Мадара“, а идеята за изграждането им е на патриотични организации. Даниел Руменов увери, че когато към музея бъде изпратено предписание плочите да бъдат премахнати, това ще бъде извършено.
Още чуйте от разговорите с Биляна Русева и Даниел Руменов.
Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..
Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..