Бежанците от Украйна имат свое кътче и в Шумен. Това е Социалният център към Евангелската методистка църква зад хотел „Шумен“ на ул. „Антим I“. Там ще ги посрещнат Джесика и Ивайло Иванови.
В Центъра имам места за настаняване и възможност за събирания и социални контакти на бягащите от войната хора. Специално внимание е отделено на кътовете за деца, възможностите за арт терапия и уроците по английски, които дава Джесика. От другата седмица ще има и учител по български език.
„Тук всеки следобед могат да се събират украинците, бягащи от войната, както и сънародниците им, които от години живеят в Шумен. Целта е да имат свое място за социални контакти и разговори“, обясни Джесика.
Самата тя е американка, доведена в България от любовта към „този хубав българин“, както нарича Ивайло.
„Украинците, които идват при нас от Шумен, Дибич, Смядово и други близки населени места, не са богати, а съвсем обикновени хора, които нямат претенции и са искрено благодарни за всяка помощ“, казва Джесика.
„Имаме подкрепа от „Ротари клуб“, скаутската организация, Областната управа и много съпричастни шуменци“, разказва Ивайло.
Всеки нуждаещ се бежанец може да получи в Социалния център храна, дрехи, обувки, играчки, детски книжки. Всеки желаещ дарител също може да се обърне към Джесика и Ивайло Иванови. Телефоните им са 0882 211 453 и 0878 82 32 74.
С лъчезарните Джесика и Ивайло разговаря Мина Денева.
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..
Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..