Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ни, живи сме, тук сме

Огнян Исаев
Снимка: Ани Петрова

8 април, Международният ден на ромите, е ден гордост и ден за памет и отдаване на почит. Ден, в който заявяваме - има ни, живи сме, тук сме. Колкото повече човек потиска идентичността си, толкова повече губи от своята виталност, казва Огнян Исаев, директор на Програма „Образователни възможности и постижения“ в Тръста за социална алтернатива.

По думите му, като всяка общност, и в ромската се наблюдава модернизиране, отпадане на част от традициите, най-вече по отношение на недобрите общностни практики, които касаят образованието и развитието, но се губят и част от тези, които поддържат общността жива и единна.

„У нас ромите успяват поединично, интеграцията им се дължи основно на индивидуални усилия, отчасти на НПО и основно на ромските семейства, които отивайки в чужбина, продължават да инвестират в образованието и развитието на децата си“, казва Огнян Исаев.

По думите му, у нас в следващите десет години всеки пети, който влиза на пазара на труда ще бъде от ромски произход. За последните 10 години делът на ромите със средно образование е скочил от 13% на 23%, а броят на висшистите се е увеличил пет пъти и вече 2,6% от ромите са завършили университет.

Чуйте интервю на Ивелина Иванова с Огнян Исаев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23
Община Търговище

Изграждат Индустриален парк

Индустриален парк ще бъде изграден в Търговище. Градът е сред десетте областни центъра в България, които Министерството на иновациите и растежа одобри за финансиране. Проектът е на обща стойност над 34 млн.лв.  Очакванията са в града да бъдат привлечени иновативни производства и те да дадат перспектива на жителите му в следващите 10-20 години, заяви..

публикувано на 25.06.24 в 08:27

За чувашите с любов

Неля Атанасова живее над 35 години в Шумен. Във вените и тече кръвта на Волжките българи, родният и град е в далечен Урал, живяла е и в Одеса, където среща любовта. Преди да чуете историята на поредния герой в рубриката „Новите нашенци“, да припомним, че преки потомци на волжките българи са чувашите, които до смъртта на хан..

публикувано на 24.06.24 в 17:39
Шуменски университет

Университетът запазва таксите

Семестриалните такси за студентите в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ няма да бъдат увеличавани за новата академична година. Това заяви доц. Константин Константинов, зам-ректор по учебната и кандидатстудентската дейност. Така висшето училище остава с едни от най-ниските такси в страната.  Днес започна кандидатстудентската кампания..

публикувано на 24.06.24 в 14:26

Боклукчийката, която върна 19 300 лв.

Виждали ли сте чанта, натъпкана с пари и ако случайно намерите на улицата чужда, пълна с банкноти, ще я върнете ли? 50-годишната Джеврие Мехмед попаднала точно на такава рядка находка, докато изпълнявала работните си задължения да чисти смет в Разград. Изплашила се при вида на парите и без да се замисля, веднага занесла непривично тежката..

публикувано на 24.06.24 в 11:45