5 месеца по-късно Дружеството на шуменските художници и представителството на Съюза на българските художници в Шумен предлагат на публиката Пролетния си сезон, след като през декември тематично направиха Зимен.
На първия етаж на Градската галерия „Елена Карамихайлова“ вече са подредени творбите на 39 автори. Специално жури обходи изложбата и вече определи кои петима ще спечелят паричните награди на община Шумен, която стимулира изявата на художниците.
Шуменските художници се връщат към нормалния си творчески живот с първото за годината представително събитие за артистите. Пролетният салон събира най-добрите автори, които показват своите графики, пластики, пейзажи и портрети.
„Изложбата има настроение, дали ще го окачествим като пролетно или някакво друго – енергията се усеща“, казва Александър Величков, председател на Дружеството на шуменските художници. В експозицията обаче освен надеждата, се появява и темата за войната в Украйна.
От Тони Райчев, Петър Дичев и Алиса Торосян до Ана Алексанян, Ирина Василева и Ферия Якубова – поколения шуменски художници са част от Пролетния салон, от който жури трудно определи петимата автори, които да получат награди от община Шумен.
Имената на отличените за разпознаваемото си представяне творци ще бъдат обявени от 17.30 ч. тази вечер. Тогава се открива и Пролетният салон с произведенията на членовете на Дружеството на шуменските художници на първия етаж на Градската галерия.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.
Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър. Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..