И последната сграда бе възстановена в Хитрино след трагедията на 10 декември 2016 г. , когато товарен влак с 26 цистерни с полипропилен дерайлира в селото и предизвика взрив, при който бяха разрушени десетки къщи, загинаха 7 души и 29 бяха ранени.
Шест години по-късно беше открита обновената сграда на читалището. Там за първи път след толкова години започнаха празниците на село Хитрино под наслов „Засмяло се Хитрино“.
Празникът започна с тържествен водосвет, отслужен от архиерейския наместник отец Димитър.
Кметът на Хитрино Нуридин Исмаил преряза лентата, с което отвори широко вратите на читалището за традиционната му дейност. В напълно обновената зала се настаниха жители на Хитрино, за да чуят концерта на местни състави и на специалния гост Капанският ансамбъл, а отвън известният кулинар Иван Звездев приготвя пиле плакия с киноа, с което ще се почерпят всички гости на празника.
Близо пет години продължи обновяването на Хитрино. Започна с построяването на къщи на разрушените от взрива, ремонт на пътища, водопроводи, на общинската сграда. Цялата държава се обедини да помага на пострадалото село. Близо 3 млн. лв. бяха събрани от дарения, Програмата за развитие на селските райони финансира проекти за 10 млн. лв. От Социалния фонд за закрила бяха отпуснати още 5 млн.лв.
Следите от взрива са заличени, но в душите на хората трагедията продължава да живее. Празниците в Хитрино продължават с етнофестивал "Различни сме, но сме заедно". Програмата предвижда изяви на певчески и танцови групи от всички области на България.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..