И последната сграда бе възстановена в Хитрино след трагедията на 10 декември 2016 г. , когато товарен влак с 26 цистерни с полипропилен дерайлира в селото и предизвика взрив, при който бяха разрушени десетки къщи, загинаха 7 души и 29 бяха ранени.
Шест години по-късно беше открита обновената сграда на читалището. Там за първи път след толкова години започнаха празниците на село Хитрино под наслов „Засмяло се Хитрино“.
Празникът започна с тържествен водосвет, отслужен от архиерейския наместник отец Димитър.
Кметът на Хитрино Нуридин Исмаил преряза лентата, с което отвори широко вратите на читалището за традиционната му дейност. В напълно обновената зала се настаниха жители на Хитрино, за да чуят концерта на местни състави и на специалния гост Капанският ансамбъл, а отвън известният кулинар Иван Звездев приготвя пиле плакия с киноа, с което ще се почерпят всички гости на празника.
Близо пет години продължи обновяването на Хитрино. Започна с построяването на къщи на разрушените от взрива, ремонт на пътища, водопроводи, на общинската сграда. Цялата държава се обедини да помага на пострадалото село. Близо 3 млн. лв. бяха събрани от дарения, Програмата за развитие на селските райони финансира проекти за 10 млн. лв. От Социалния фонд за закрила бяха отпуснати още 5 млн.лв.
Следите от взрива са заличени, но в душите на хората трагедията продължава да живее. Празниците в Хитрино продължават с етнофестивал "Различни сме, но сме заедно". Програмата предвижда изяви на певчески и танцови групи от всички области на България.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава). Намираме се..
Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра. Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..
Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации. Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното. Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..
С модерен дефибрилатор оборудваха две разградски училища д-р Никола Досев и д-р Димитрина Петрова. Апаратът, който може да спаси човешки живот, е осмото дарение на собствениците на ветеринарна клиника "Фарма Тийм" в Разград. Дарените дефибрилатори са от ново поколение, имат оперативен режим на български език, което улеснява работата с тях...
Шуменската детска градина "Светулка" представя дейностите си с подкаст канал. Темите са подсказани от родителите. Оператори и монтажисти са детските учителки в градината, а срещите с гостите води директорката Надежда Минчева … засега. Всичко това е част от проект "#СЕГА – действай сега, учи сега, сподели сега". Дейностите са финансирани от..
Децата на община Каспичан, родени през 2024 година, ще поставят началото на Алея за нов живот. Всяко момченце и момиченце, а те са общо 51 новородени, ще има дръвче със своето име. През месец март ще бъде поставено началото, съобщиха за Радио Шумен от общинската управа. Всичко започнало с акция за предаване на стара хартия. Каспичанци..
Знаете ли, че при Районната организация на глухите в Шумен има танцов състав, групи по пантомима и за песни, интерпретирани на жестов език? Мнозина ще се изненадат. В съвременното ни общество, в което говорим за връзки, мостове и интеграция на хората със специални потребности, общността на глухите остава изолирана и почти капсулирана...