Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царската гробница в Свещари засия

12
Снимка: Радио Шумен

Откриването на обновената Свещарска царска гробница и представянето на завършения проект “Свещари в нова светлина” се проведе днес в Историко-археологическия резерват „Сборяново“ край Исперих. За събитието дойдоха американският посланик Херо Мустафа, министърът на културата Атанас Атанасов, проектантите, архитектите, археолозите и всички специалисти, свързани с проекта, който се управлява от Фондация „Кредо бонум“.

Царската гробница вече е с ново осветление, направено специално за от екипа на известния архитект от Великобритания Марк Сътън Вейн. Той е осветявал теракотената армия в Британския музей, абатството в Корк, едни от най-големите исторически сгради по света.

Второто откриване, както нарекоха днешното събитие, е реализирано с помощта на американския “Посланически фонд за опазване на културно наследство”. Самият проект струва над 334 хил. лв. от общо 2 млн. лв., които са дадени за реставрация и консервация на културни обекти у нас.

По време на церемонията посланик Херо Мустафа заяви, че когато е пристигнала в България преди три години, този проект едва е започвал. „Щастлива съм да бъда тук при завършването му. В страна с огромен брой находки от древността, на второ място след Италия, тази тракийска гробница се откроява със своята красота и значимост. Светът трябва да опознае България чрез нейните исторически чудеса", завърши тя.

"Много мисля за тази идея как това, което имаме като недвижимо културно наследство, наистина да се превръща в наследство", добави министърът на културата Атанас Атанасов.

"За мен то се крие в това дали когато влезеш в една гробница като тази, можеш да почувстваш нещо истински. Начинът, по който е направен този проект, със самото влизане и докосване до тази гробница, мен наистина ме накара да почувствам нещо и да се пренеса в този свят отпреди хиляди години, така че поздравявам всеки човек, който е пожертвал от времето и енергията си, за да осъществи този проект."

Министърът на културата Атанас Атанасов сподели още, че няма търпение да доведе приятелите си от чужбина, за да им покаже колко е велика България.

Свещарската царска гробница е открита съвсем случайно. В края на август 1982 г. в северния край на Гинината могила екип от Археологическия институт с музей в София и Разградския окръжен музей правят откритие, което се превръща в археологическа сензация. Ръководител на разкопките е доц. Мария Чичикова, която работи заедно с д-р Тотю Иванов.

През 1985 г. обектът става част от списъка на ЮНЕСКО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драматичен театър „Сава Огнянов”, Русе

Вдигат театралната завеса

Бюрхан Керим, Деян Ангелов и Михаил Цанков са тримата финалисти в предстоящото издание на националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров 2024“. Той ще се проведе в Русе от днес (18.06.) до 22 юни с подкрепата на община Русе по програма „Култура“. В него участват млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл..

публикувано на 18.06.24 в 08:24

Шест дни сълзи и смях

Билети за първите три дни на Комедийния театрален фестивал на името на Тодор Колев в Шумен няма. Пропускът за спектаклите е на символична цена от 5 лева, като все още места могат да се намерят само за последните дни.  Програмата на форума представи на пресконференция екипът, който подготвя първото издание на фестивала - директорът на ДКТ „Васил Друмев“..

публикувано на 17.06.24 в 14:55

Отличия за шуменски хор

Награда „Бъдещето на Европа“ получи представителният хор при шуменското средно училище „Сава Доброплодни“ на 12-ия Международен хоров фестивал „Черноморски звуци“ в Балчик. Това каза за Радио Шумен диригентът на формацията Христина Денчева. Призът е за най-добре представилия се детски хор и е придружен с парична премия.  Христина Денчева заслужи..

публикувано на 16.06.24 в 09:50

Мистика и реалност на "Пчелина"

Международният пленер по живопис „Мистика и реалност“ за 10-ти път събра десетима художници сред красивата природа на местността „Пчелина“ край Разград. В събитието тази седмица се включиха 8 автори от България и двама от Румъния. Поканата за участие в пленера става след сериозно наблюдение върху работата на художниците, които обикновено излагат..

публикувано на 14.06.24 в 09:23
Къща музей

Концерт в двора

Сред специалната атмосфера в двора на музейния комплекс „Панчо Владигеров“ шуменската Симфониета е подготвила концерт, с който представя своите солисти от духовата група. Пред публиката тази вечер от 19:05 часа ще се изявят Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот) и гостът Самуил Златев..

публикувано на 13.06.24 в 09:09

Светът за нас

Дългогодишният журналист в Би Би Си – Лондон Димитър Димитров представя в русенския музей на 13 юни изложбата „Светът за българския воин“. Експозицията събира рисунки, картинки, снимки и текстове на оригиналните им езици с превода им на български от различни западни медии за подвига на българското опълчение в Руско–турската война (1877 – 1878),..

публикувано на 13.06.24 в 08:14

"В очакване на Годо" идва в Шумен

Необичайно представяне на пиеса ще се случи тази вечер в Шумен. Младежи, които са завършили Амариканския университет в Благоевград и Нов български университет ще покажат може би най-известния текст на Бекет „В очакване на Годо“.  Той е режисиран от шуменеца Борис Делчев, който е бивш възпитаник на Центъра за подкрепа за личностното развитие –..

публикувано на 11.06.24 в 09:46