Цените на имотите в България се движат около средните нива на цените на жилища в Европейския съюз. През 2021 г. година са направени 247 000 сделки, от които само 2% са продажби на нови жилища. Това каза членът на Съвета на директорите на голяма компания за недвижими имоти Мирослав Владимиров по време на среща с брокери от Шумен, организирана от Снежана Стойчева, управляваща сайт за недвижими имоти.
За последните 6 години цените на имотите растат в целия свят и България не прави изключение. Но българските домакинства са сред най-ниско задлъжнелите. Тенденцията за Европа e 46%, за България - 42%.
Брокерите на недвижими имоти отбелязват значителен ръст на продажбите през първото тримесечие на годината, съизмеримо с 2008 г., преди голямата финансова криза.
Промените в лихвените проценти не се отразяват съществено на пазара на имотите. Повишаването на лихвения процент, което предстои да направи Европейската централна банка, ще бъдат процент спрямо досегашния процент в ЕС. В България ще останат отрицателни, което не би било риск за банките да отпускат ипотечни кредити.
Прогнозата е, че следващите 10 години инфлацията ще расте, с което ще растат и цените. Брокерите на недвижими имоти в Шумен отбелязват повишено търсене на селски имоти, особено от млади хора, които търсят различна от градската среда за живеене.
Чуйте интервю на Здравка Русева с Мирослав Владимиров.
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..
В сградата на всяка железопътна гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час. Мярката е..
Община Разград е дала съгласие върху терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..
Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..
Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..