Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал на обредните хлябове

Обредни хлябове от етнографските региони на хърцоите и капанците ще бъдат показани в Средновековния град Червен.

Организатор на фестивала e Регионалният исторически музей в Русе. Събитието се провежда за първи път и има конкурсен характер.

Целта е да бъдат споделени знания и да се направи демонстрация на ритуални практики за изработването на обреден хляб – част от местното наследство в долината на Русенски Лом. Участници ще са читалищни екипи от региона на Русе, които ще покажат какво са съхранили от прадедите ни в направата на сватбен или коледен хляб, хляб за жътва, за Гергьовден, Трифон зарезан и за други празници на българите.

За първото по рода си събитие разказва  директорът на РИМ в Русе – проф.д-р Николай Ненов в интервю на Христина Димитрова:

Очаква се музейните специалисти, журито и публиката да видят Еньовденска самодивска погача, обреден хляб за бяла жътва (прави се за богата реколта), , погача с прясно приготвен квас за Местни Заговезни, кравай от първото смляно брашно от новата реколта, а също и хляб „Пчеличка“, който се омесва за деня на Св. Харалампий, „Меденик“, който се приготвя при изпълнението на автентичните сватбени ритуали, хлябове за Бабинден, за калесване (покана) на кръстник.  хляб за Симеон сърп.

Събитието ще бъде съпътствано от фолклорна програма - изпълнения на самодейци, индивидуални изпълнители и оркестър.

Съборът на обредните хлябове в Средновековния Червен е от 11.00 часа днес.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11

Войната срещу вейповете

Трима непълнолетни бяха арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества, съобщиха от полицията. Единият от задържаните е 17-годишен, криминално проявен.  По данни на полицията той е предоставил електронния опиат на 14-годишни ученици, обясни зам.-директорът на шуменската полиция комисар Пламен Тодоров. Чуйте..

публикувано на 13.02.25 в 08:51

Бойкотът на магазините няма да смъкне цените

Цените на стоките зависят от търсенето и предлагането. Ако една стока се търси, тя поскъпва. Това е принципът на пазарната икономика. Дали цените в хранителните магазини са резултат точно от този принцип и как в условията на пазарна икономика държавата все пак може да защити интересите на хората? На този въпрос отговоря финансовият анализатор Светозар..

публикувано на 13.02.25 в 07:03