Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни ли са тротинетките на пътя?

Снимка: Ани Петрова

Тротинетките са зелен и модерен, но могат да бъдат и потенциално опасен начин на придвижване в градската среда. Българската асоциация за електромобилност излезе със становище във връзка с медийни публикации за случаи на управление на електрически тротинетки в София със скорост, значително превишаваща позволената и на моменти дори доближаваща 100 км/час.

Оттам заявяват, че „единици безотговорни водачи могат да компрометират една безопасна форма на транспорт, предпочитана от десетки хиляди граждани“. 

„Негативните случаи са единици, но бързо набират популярност в медиите и в интернет. Затова, макар и малко, виждаме случаи на хора, които не спазват закона“, каза в ефира на Радио София Владислав Стоилов от Българската асоциация за електромобилност.
Оттам припомнят, че при придвижване с електрическа тротинетка е добре винаги да се използва каска, ползвателите на този вид транспорт да се движат по велосипедната инфраструктура, а където такава не съществува – да се движат най в дясно на пътното платно, но само там където максималната разрешена скорост е 50 км/ч. Разрешената скорост за тротинетките е до 25 км/ч.
По статистика на организацията, над 90% от младите хора са слезли от автомобилите и са предпочели електрическа тротинетка, допълни Владислав Стоилов.
Чуйте интервю на Антония Каменичка и Мартен Роберто с Владислав Стоилов.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да направим Шумен велик

Над 100 представители на бизнеса от България и Турция участват в Българо-турския бизнес форум, който бе открит днес в Шумен. Организатор на събитието е Българо-турската търговско-индустриална камара, създадена преди 12 години в Шумен. Фокусът на форума е върху работната сила, професионалното обучение и сътрудничество между висши учебни заведения,..

публикувано на 08.05.25 в 15:13

Лесовъд в ролята на художник

Пепи Попова-Добрева е лесовъд по професия, част от екипа на ДГС-Омуртаг. След 20 години, посветени на гората и природата, дошло време те да оживеят и в картините ѝ. Въпреки че рисува само от 5 месеца, е толкова запалена с четката, че преди дни подредила своя самостоятелна изложба. Творбите, пълни с гори, цветя и много емоции, са изложени в..

публикувано на 08.05.25 в 14:23
Габриела Руменова

Опасни стоки – скритите рискове

Всеки път, когато търговец умишлено премълчава страната на произход на даден артикул, създава стоки-реплики на оригинали или прикрива някои съставки в продукта, той не само погазва правни норми, но и създава предпоставки за заблуда на потребителите. Това може не само да накърни икономическите интереси на хората, но и да изложи на риск живота и..

публикувано на 08.05.25 в 14:15

Успехите на спортния клуб за хора с увреждание "Доростол 2011"

В рубриката „Бялата лястовица“ ви срещаме с Добромир Удрев, който е председател на спортния клуб за хора с увреждания „Доростол 2011“ - Силистра. В спорта всеки един може да намери мотивация да живее активно и здравослно, а когато страдаш от различни заболявания и физически дефицити, спортът е и начин да превъзмогнеш себе си и да докажеш, че..

публикувано на 08.05.25 в 13:13

Как да станем спонтанни доброволци

Обучение на хора, които имат желание да помагат в борбата с горски пожари, но не са доброволци, организират от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Шумен. Курсът за така наречените „спонтанни доброволци“ ще е за действията, които те да предприемат при гасене на горски пожари. „В практиката на службата има..

публикувано на 07.05.25 в 14:40

Да изхвърляме по-малко храна

Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно.  Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..

публикувано на 05.05.25 в 16:48

Вкусно пътешествие из Европа

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..

публикувано на 05.05.25 в 13:29