Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преброяване на путинофилите

Снимка: facebook.com/ivo.indzhev

Политиците, които осъдиха или се дистанцираха от решението за изгонването на 70 руски дипломати от България, все още живеят с мисълта, че повечето българи симпатизират на Кремъл. Това коментира за Радио Шумен журналистът Иво Инджев.

„Те не могат да разберат, че особено след 24 февруари, когато бе началото на руската агресия срещу Украйна, светът се е променил. Няма как България да остане същата“, добави той.

В темата за Северна Македония също прозират кремълските интереси. „Руската политика е да противопоставя балканските народи и да се разпорежда в нещото, което тя продължава да смята за свой заден двор. Темата за Северна Македония не беше толкова ясна за избирателите на БСП. Докато тук, когато директно са настъпени по мазола руските шпиони, просто няма мърдане. Всичко е ясно като бял ден. Извършено е действие, което е болезнено за душите и сърцата на хората, които са влюбени в мракобесната империя. В рамките на тази империя се потиска всякакъв вид свобода и се изнася държавен тероризъм“, обясни Инджев.

„Новите избори могат да потвърдят поговорката „Всяко зло за добро“, добави журналистът.

За него българското общество не се разделя по политическите признаци „ляво“ –„дясно“. Противопоставя ни манталитетната ориентация „изток“ – „запад“.

„По-добре е това да се изясни и да се групират партиите по този признак. Ще бъде много по-честно към избирателите. И без това се надпреварват да ухажват путинофилите в България, поне да си го кажат честно и почтено, да се съберат, да се видят колко са и да разберем дали могат да управляват в подобна коалиция, която могат да нарекат и коалиция „Путин“. Нe да лицемерничат, че били много проевропейски, а в същия момент когато стане въпрос за руски интерес, подскачат сякаш са руски шовинисти. И обратното. Ако има хора, които смятат, че евроатлантическата ни ориентация е приоритет за България, а това са мнозинството българи, все пак и те да се обединят. Включително и онези, които с краката си гласуваха и отидоха да живеят, работят и учат в евроатлантически страни. Като ще се делим, поне да е ясно кой къде ще стои“, каза авторът на книгата „Измамата Сан Стефано”.

Чуйте интервюто на Стоян Стоянов с Иво Инджев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 януари - 27 години по-късно

Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре.  Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..

публикувано на 10.01.25 в 12:50
На снимката отляво надясно – д-р Росен Гацин, Диана Пеловска и Георги Пеловски

Българин на 130

Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България.  Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра.  Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..

публикувано на 10.01.25 в 11:14

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11