Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тротинетките на прицел

4
Електрическа тротинетка
Снимка: Ами Петрова

Безопасното движение на електрическите тротинетки и велосипедите, които стават все повече алтернативен транспорт за движение, поставят повече въпроси, отколкото отговори. Това стана ясно на извънредната областна комисия по безопасност на движението в Шумен.

Градът е седмият в страната, в който тези превозни средства се движат, а законодателят не е направил нужната регламентация. Областният управител на Шумен Владимир Йолов ще организира експертна среща, която да изработи законодателни предложения. Но междувременно препоръча на общините да освободят велоалеите от търговските обекти. Той посъветва да се организират информационни кампании, в които да участват институции, които имат отношение.

До 2019 г. в България не е имало регламент за движение на електрическите тротинетки. Едва след навлизането им в София, страната е първата в света, която е изработила правила, каза при онлайн включването си Петко Анчев от фирмата доставчик. Той очерта и възможностите, които има фирмата да ограничава скоростта, ако техният софтуер засече превишение.

Електрическите тротинетки са превозни средства, чието движение е регламентирано в Закона за движение по пътищата, каза Веселин Георгиев от полицията.

Глобата за нарушение е от 10 до 50 лв., но само ако превозното средство подлежи на регистрация. А там е разковничето, което законодателят още не е прецизирал. Освен че на тротинетка могат да се качват деца, навършили 14 години, Румен Захариев от община Шумен съобщи, че проверки се правят. Има и пътни забранителни знаци по пешеходната улица, където движението им е забранено. Той препоръча да се направи наредба, в която да има и заложени санкции.

Скоро и в Каспичан ще има тротинетки, каза заместник-кметът Милен Минчев. Проблемът е, че няма изградена подходяща инфраструктура. Той предложи движението им да бъде забранено през нощта. Светослав Кокоянов, горд притежател на електрически скутер, сподели с комисията своя опит.

Особено опасни са рисковите карания. На това обърнаха внимание от шуменския велоклуб.

Срещите за решаване на проблемите с движението на електрическите скутери и велосипеди предстоят, каза областният управител Владимир Йолов.

Препоръката на ползващите превозните средства е общините да правят инфраструктурата удобна и за тях.

Чуйте репортажа на Здравка Русева.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09